Za maření výkonu úředního rozhodnutí mu hrozí až pět let vězení. Na dotaz Deníku to včera uvedla tisková mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná. Deník zjistil i další podrobnosti k této mimořádné události, k níž došlo počátkem letošního roku ve Vazební věznici Ostrava.

Podle nepotvrzených informací se vězni chtěli probourat do sousední budovy Krajského soudu v Ostravě, odkud hodlali uprchnout. Otvor ve zdi, zakrytý věšákem, sice nebyl v době odhalení průchodný, k dokončení tunelu ale údajně mnoho nescházelo.

Organizátor je stíhán i za drogový delikt. „Jde o trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ řekla Pokorná. Okolnosti tohoto deliktu nejsou zcela jasné. Jednou z možností je, že dozorci při detailní prohlídce cely objevili drogy. K tomu se ale policie nevyjádřila.

„Policisté realizují další výslechy svědků a zjišťují veškeré okolnosti skutku. Stav řízení v současnosti neumožňuje poskytnutí detailnějších informací,“ uzavřela Pokorná.

Podle zjištění Deníku se při vyšetřování plánovaného útěku vězňů dostali do problémů i někteří dozorci, které čekají kázeňská řízení.

„Shledali jsme porušení služebních povinností u některých příslušníků, která však nebyla v příčinné souvislosti s pokusem o útěk vězňů. Na základě toho budou zahájena kázeňská řízení, která jsou v pravomoci ředitele věznice. Kázeňská řízení jsou dle služebního zákona neveřejná, proto z něj nemohu poskytovat další podrobnosti,“ sdělila mluvčí Vězeňské služby České republiky Petra Kučerová.

PAŠERÁK A VRAH

V ostravské vazební věznici byl v minulosti zaznamenán i jiný dramatický pokus o útěk. Odehrál se před dvanácti roky a byli do něj „namočeni“ kokainový pašerák a Polák, který zavraždil taxikáře.

Oba muži v té době čekali v káznici na soud. Snažili se přepilovat mříže okna a přestřihnout pletivo. Dozorci však jejich plán na poslední chvíli odhalili.