Zločiny má podle policie na svědomí trio mladíků. „Sedmnáctiletý mladík měl buď sám nebo společně s jedním či dvěma dalšími nezletilými spáchat loupeže nebo krádeže. Zatímco kriminalisté shromáždili fakta vůči třem podezřelým, v současnosti nedisponují informacemi k některým obětem těchto činů, které dosud nekontaktovaly policii," uvedla mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková.

K násilnostem došlo v Ostravě-Vítkovicích. Útočníci své oběti strhávali k zemi, kopali do nich a bili je pěstmi. „Útoky byly vedeny znenadání, mezi poškozenými jsou i obtížněji se pohybující senioři," dodala Holčáková s tím, že svědci a oběti se mohou hlásit na lince 158.

Útoky

Pravděpodobně v noci z 23. na 24. prosince 2014 v blízkosti vstupu do Vítkovické nemocnice došlo k napadení ženy nesoucí kabelku. Jeden z mladíků ji kopl do zad tak silně, až upadla. Žena začala křičet, lupič utekl, aniž by jí něco vzal. Dotyčná se zatím nepřihlásila policii.
Na stejném místě, tedy v blízkosti vstupu do Vítkovické nemocnice, byl 24. prosince v 00.10 hodin napaden dvěma mladíky dvaašedesátiletý muž. Pachatelé ho kopli, strhli na zem a několikrát udeřili do hlavy. Pak mu vzali peněženku a hotovost. Muž utrpěl zranění, které se vyžádalo lékařské ošetření.
„Incident pozorovala žena, která procházela kolem a na mladíky křičela. Tuto svědkyni také žádáme, aby nás kontaktovala," uvedla Holčáková.

3. Před vchodem do pekárny v křižovatce ulic Prokopa Velikého a Jeremenkovy byla v době od 24. prosince 2014 do 4. ledna 2015 kolem 22. hodiny napadena žena. Jeden ze tří mladíků ji několikrát kopl. Žena upadla, násilníci jí vzali peněženku. „V ní mohl být možná občanský průkaz a peníze v částce asi 2000 korun. K popisu oběti bylo zjištěno, že šlo o ženu ve věku zhruba 60 let, měla šedé vlasy a sebou vozík na kolečkách. Byla shrbená. Přihlásit se může na linku 158," uvedla mluvčí.

4. Další žena byla sražena 19. ledna kolem 5.20 hodin ve spojnici ulic Lidické a Tržní. Mladík jí vytrhl kabelku. Vše viděl svědek, který se vydal za pachatelem. Po doběhnutí mu kabelku vzal a vrátil ji majitelce. „Hledáme muže, který ženě pomohl. K jeho popisu bylo zjištěno, že má kolem 35 let, je světlejších delších vlasů, měl brýle s kulatou obroučkou a nesl přes rameno tašku čtvercového tvaru," doplnila Holčáková.

Jen tři činy

Zatímco nezletilí komplici vzhledem k věku před soud nepůjdou, sedmnáctiletému mladíkovi hrozí až pět let vězení. Policisté jej zatím obvinili ze tří případů. Jde o již zmíněné přepadení dvaašedesátiletého muže na Štědrý den loňského roku a další dva útoky – z 29. prosince, kdy obětí byla osmapadesátiletá žena a z 20. ledna, kdy se vrhl na šestapadesáti­letou ženu.

„Okolnosti dalších výše popsaných skutků kriminalisté prověřují," řekl Holčáková.

Vazba

Na sedmnáctiletého mladíka soud uvalil vazby. Je obviněn z loupeže, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádeže. „K atakům se doznal, motivem bylo získání peněz," řekla mluvčí. Lupič má již za sebou odsouzení za výtržnosti a pokus o ublížení na zdraví. Navíc v lednu stanul před soudem kvůli majetkovým deliktům. „Ačkoliv svého jednání u soudu litoval, za čtyři dny další ženě vytrhl kabelku," uzavřela Holčáková.

Peněženka, kterou násilníci vzali ženě, jejíž totožnost zatím policie nezná. Víte, komu peněženka patří?

Peněženka, kterou násilníci vzali ženě, jejíž totožnost zatím policie nezná. Víte, komu peněženka patří?

Peněženka, kterou násilníci vzali ženě, jejíž totožnost zatím policie nezná. Víte, komu peněženka patří?