V neděli vpodvečer se do ní zapojilo několik policejních vozů. Vše začalo v Ostravě-Zábřehu, kde policisté chtěli zastavit vozidlo značky Škoda, jehož řidič (52 let) překročil povolenou rychlost. Motorista však na výzvy nereagoval, naopak prudce sešlápl plynový pedál a začal ujíždět. Podle svědků jej pronásledovalo nejméně pět policejních automobilů.

Muž se vydal směrem na Bohumín a projel až do Polska. Naši policisté kontaktovali polské kolegy, se kterými mají vzájemnou dohodu o možném zásahu i na území druhého státu. Auto se dostalo několik kilometrů do polského vnitrozemí. „Několik kilometrů za státní hranicí řidič havaroval,“ uvedl na dotaz Deníku Richard Palát z ostravské policie. Řidiče ošetřili polští záchranáři, poté si jej převzali polští policisté. V současné době se vyřizují potřebné formality pro jeho vydání a převoz do České republiky.

Proč motorista ujížděl, policie nesdělila. O motivu lze ale spekulovat na základě právní kvalifikace případu. „Ostravští kriminalisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a zločinu obecné ohrožení,“ uvedl Palát. Maření výkonu úředního rozhodnutí je používáno za situace, kdy motorista nerespektuje uložený zákaz řízení. Paradoxně, pokud by policistům zastavil, hrozil by mu relativně nízký trest, maximálně dva roky. Pravděpodobně by vyvázl s podmínkou. Muž si ale zadělal na daleko větší problém. „Svou bezohlednou jízdou ohrožoval účastníky silničního provozu,“ konstatoval Palát. A zde se již jedná o trestný čin obecného ohrožení, za který lze uložit až osm let žaláře.