Ten poslední, který se udál v Ostravě, je z tohoto týdne. Scénář byl opět stejný. „Čtyřiatřicetiletá žena doplatila na svoji důvěřivost, když na zprávu ze sociální sítě reagovala odesláním třiceti korun přes přiložený odkaz," uvedl ostravský policista Viktor Kašlík.

Žena v podvečerních hodinách od své kamarádky obdržela zprávu se žádostí o zaslání uvedené částky přes přiložený internetový odkaz.

„Na něj se měla přihlásit, což udělala. Posléze obdržela dva potvrzovací kódy. Žena zaslala pouze jeden potvrzovací kód," dodal Kašlík s tím, že následně zjistila, že jí z bankovního účtu zmizelo čtyřicet tisíc korun. Druhý potvrzovací kód, který naštěstí neodeslala, měl sloužit ke schválení bankovní půjčky přesahující 160 tisíc korun. Žena poté kontaktovala kamarádku, která o ničem nevěděla. Vzápětí vyšlo najevo, že někdo zneužil její profil na sociální síti.

„Apelujeme tímto na občany, aby nezasílali žádné finanční prostředky přes jakékoliv odkazy, které jsou jim zaslány. Je nezbytné, aby internetové bankovnictví navštěvovali pouze přes oficiální stránky bank a vše ověřovali telefonicky nebo osobně," doplnil Kašlík, který zmínil i další velmi podobný případ, který se stal tento měsíc.

I tato oběť v podvečerních hodinách obdržela ze sociální sítě žádost od kamarádky o zaslání třiceti korun.

„Ve zprávě bylo uvedeno, že peníze má zaslat prostřednictvím odkazu, který je přílohou. Žena v dobré víře a ve snaze pomoci kamarádce otevřela přiložený odkaz. Jakmile to udělala, obdržela zprávu ze své banky, že z jejího účtu bylo odesláno téměř 11500 korun. Žena byla o několik minut později kontaktována zaměstnancem banky, který jí sdělil, že se stala obětí počítačového piráta," doplnil Kašlík.

Při vyšetřování se ukázalo, že kamarádce někdo ukradl heslo na sociální síť.