Některé prodejce se již podařilo zadržet. V rukou ochránců zákona skončili čtyři muži z Moravskoslezského kraje, kteří kupony nabízeli na Frýdecko-Místecku. Sami je však nevyráběli. Od koho je získali, zjišťují kriminalisté.

Detektivové z Frýdku-Místku se na skupinu zaměřili poté, co dostali informaci o prodeji levných dálničních kuponů pro automobily do 3,5 tuny.

„Podle získaných informací bylo zřejmé, že se bude jednat o padělky. Ihned se rozběhlo šetření. Zkušení kriminalisté si vytipovali čtyři muže, které si následně pozvali k výslechu. Šlo o protřelé pachatele, kteří mají za sebou bohatou trestní minulost," sdělil Deníku frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk s tím, že se jednalo o muže ve věku od třiceti do pětatřiceti let. Podvodníci se přiznali a s policisty spolupracovali.

Do oběhu vydali šestapadesát falešných dálničních známek. Policie u nich zajistila hotovost ve výši bezmála 300 tisíc korun. „Byly to jednoznačně peníze pocházející z prodeje. Celkem chtěl povedený čtyřlístek prodat nejméně pět set kusů padělků známek," potvrdil Starzyk.

Z dosavadního šetření je zřejmé, že známky prodávali takzvaným podomním prodejem a známým. Cena se pohybovala od 800 do 1350 korun.

Byly to věrné kopie známek, které se však od originálu lišily chybami v textu na zadní straně.

Zdroj neznámý

„Víme, že muži známky nevyráběli. V současné době probíhá šetření s cílem zjistit, odkud muži napodobeniny získali. Všechny čtyři podezřelé vyšetřujeme na svobodě. Za přečin padělání a pozměnění předmětů k označení zboží pro daňové účely a předmětů dokazujících splnění poplatkové povinnosti jim před soudem bude hrozit až roční pobyt ve vězení," uzavřel Starzyk.

Obezřetnost

Policisté i odborníci z ministerstva dopravy nabádají k obezřetnosti při nakupování dálničních známek.

„Lidé by měli být opatrní zejména tehdy, když jsou jim nabízeny kupony za nižší ceny, protože hrozí riziko, že se nejedná o pravý dálniční kupon," upozornil ministr dopravy Dan Ťok.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda by lidé známky pochybného původu neměli na svá auta vylepovat. „Pokud občané zjistí, že koupili padělanou dálniční známku, měli by upozornit policii. V případě, že má motorista na vozidle namísto originálního dálničního kuponu padělek, dopouští se přestupku a vystavuje se tak riziku uložení pokuty za užívání zpoplatněných pozemních komunikací bez řádně uhrazeného časového poplatku, a to ve výši až pět tisíc korun v blokovém řízení nebo až sto tisíc korun ve správním řízení," uvedl Neřold.

Kontroly

Motoristé by se kvůli falzifikátům měli připravit na častější kontroly dálničních známek, a to nejen na zpoplatněných úsecích.

„Při všech dopravních kontrolách, a to nejen při dopravně bezpečnostních akcích, se policisté zaměřují a budou zaměřovat také na kontrolu dálničních kuponů. V prvé řadě v rámci kontrol na zpoplatněných komunikacích zjišťují, zda je automobil touto známkou opatřen. Namátkově také kontrolují, a to nejen na výše uvedených úsecích, zda se nejedná o falzifikát," řekla mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková, která motoristům doporučila, aby dálniční známky kupovali pouze v prodejnách označených oficiální nálepkou. „Mohou to být například pošty nebo čerpací stanice," doplnila Vlčková.