PERLIČKY OSTRAVSKÉHO ZLOČINU

Pan Kajínek? Dobrý den.
Splnil se nám velký sen.
Ve službě a plné zbroji,
fotka s vámi vše nám zhojí.

Když se trojice ostravských policistů v plné zbroji nechala v březnu v Ostravě-Porubě vyfotit s omilostněným dvojnásobným vrahem Jiřím Kajínkem, nikdo netušil, jakou lavinu to strhne. Kdyby se fotografie nedostala na veřejnost, nic by se zřejmě nedělo. Jeden z ochránců zákona však neodolal pokušení a zveřejnil snímek na Instagramu.

Jeho chlubení nezůstalo bez odezvy, kterou však nečekal. Fotka se začala šířit sociálními sítěmi, které zaplavily ne zrovna lichotivé příspěvky na adresu policistů. A k události se vyjádřilo i vedení policie. Asi nikoho nepřekvapí, že nezněla slova chvály. A nyní přišel trest.

Policie původně informovala, že trojici stihl kázeňský postih. Více sdělit nechtěla s odvoláním na to, že kázeňské řízení je neveřejné. Až po několika dnech upřesnila, že se jednalo o písemná napomenutí.

A jaké je ponaučení z příběhu, který nějakou dobu poutal pozornost všech médií? Opět se potvrdilo známé přísloví: dvakrát měř, jednou řež. Kdyby chlubílek trochu více přemýšlel nad zveřejněním fotografie, možná by mu docvaklo, že to není zrovna nejlepší nápad.

Ale budiž mu malou útěchou, že zdaleka není sám. Jemu podobných, kteří podlehli kouzlu okamžiku, je dost. Stačí vzpomenout nedávný případ učitelky z Pardubicka, kterou čekaly problémy poté, co na Instagramu zveřejnila intimní fotografii se svým manželem. Potíže měli i lidé ucházející se o seriózní pracovní posty, kteří na sociálních sítích nechali fotografie z nejrůznějších mejdanů a divokých tahů.