Vystresovaní lidé jednají na pokyny podvodníků, jejichž finty jsou všeobecně známé. Některé oběti mají vysokoškolské vzdělání a běžně pracují s internetovým bankovnictvím. Přesto se nechají zmanipulovat. A ty, kteří jim chtějí pomoci, považují za zločince. Dokonce i policisty.

Na vlastní kůži se o tom nedávno přesvědčili ochránci zákona z Ostravy, kteří po upozornění všímavých svědků vyrazili do jednoho z ostravských obchodních středisek. U bitcoinmatu zahlédli muže. Vypadal jako v transu, v ruce držel telefon a do přístroje na něčí pokyny dával bankovky. Když mu policisté řekli, že je zřejmě obětí podvodu, odmítl tomu věřit. Dokonce je obvinil z toho, že jsou falešní.

Zmatený muž

„Na první pohled vypadal zmateně. Nevěřil, že jsme skuteční policisté, přestože jsme všichni měli na sobě uniformy. Pořád s někým mluvil po telefonu,“ uvedl Daniel Kocián, jeden ze zasahujících policistů.

Policistům se naštěstí podařilo většinu transakcí zastavit. Je to i zásluha Daniela Kociána (vlevo) a Daniela Zelníčka.
Velké štěstí muže v Ostravě. Podvod s bitcoinmatem nevyšel, pomohli svědci

Hlídce trvalo dlouho, než dotyčného alespoň částečně přesvědčila. Do bitcoinmatu již stačil naházet téměř 200 tisíc korun. Duchapřítomní policisté naštěstí i přes jeho protesty zavolali na kontaktní číslo na přístroji. Podařilo se jim zastavit šest z osmi provedených transakcí.

Varování před podvodníky

Případů, kdy lidé takto naletí podvodníkům, přibývá. A to i přes četná varování policie a médií. Ve výše popsaném zločinu vše začalo telefonátem údajného bankéře, že si na jeho jméno chce někdo vzít úvěr, a že jde zřejmě o práci organizované skupiny. Poté se roztočilo kolo telefonátů, pokynů k výběru peněz v bance a vložení do bitcoinmatu. Nechybělo ani upozornění, aby v bance nikomu nic neříkal, protože mezi podezřelými jsou i její zaměstnanci. Varování se týkalo i policistů, kdyby se náhodou na místě objevili.

Prevence a osvěta

Prevenci před těmito i dalšími zločiny je věnována akce nazvaná Národní dny prevence 2023, která se tento týden koná v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Cílí i na kybernetickou kriminalitu, která se každoročně zvyšuje. Nárůst kybernetické kriminality byl v roce 2022 evidován ve všech krajích. O více než sto procent stoupla i v kraji Moravskoslezském.

Zloději "očesali" více než 40 aut.
Takhle se kradou světlomety z aut. Zlodějský gang řádil na Ostravsku a v Polsku

K tématu

Policie radí

Kybernetická kriminalita již dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce. Mezi nejčastější podvodné legendy patří:

Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.

Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.

Základní rady, jak nenaletět:

- neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáte a zcela mu nedůvěřujete.

- pachatelé dokážou napodobit jakékoliv telefonní číslo či e-mailovou adresu.

- nikdy nikomu nesdělujte hesla k internetovému bankovnictví.

- klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.