Vystresovaní lidé jednají na pokyny podvodníků, jejichž finty jsou všeobecně známé. Některé oběti mají vysokoškolské vzdělání a běžně pracují s internetovým bankovnictvím. Přesto se nechají zmanipulovat. A ty, kteří jim chtějí pomoci, považují za zločince. Dokonce i policisty.
Na vlastní kůži se o tom nedávno přesvědčili ochránci zákona z Ostravy, kteří po upozornění všímavých svědků vyrazili do jednoho z ostravských obchodních středisek. U bitcoinmatu zahlédli muže. Vypadal jako v transu, v ruce držel telefon a do přístroje na něčí pokyny dával bankovky. Když mu policisté řekli, že je zřejmě obětí podvodu, odmítl tomu věřit. Dokonce je obvinil z toho, že jsou falešní.
Zmatený muž
„Na první pohled vypadal zmateně. Nevěřil, že jsme skuteční policisté, přestože jsme všichni měli na sobě uniformy. Pořád s někým mluvil po telefonu,“ uvedl Daniel Kocián, jeden ze zasahujících policistů.
Hlídce trvalo dlouho, než dotyčného alespoň částečně přesvědčila. Do bitcoinmatu již stačil naházet téměř 200 tisíc korun. Duchapřítomní policisté naštěstí i přes jeho protesty zavolali na kontaktní číslo na přístroji. Podařilo se jim zastavit šest z osmi provedených transakcí.
Varování před podvodníky
Případů, kdy lidé takto naletí podvodníkům, přibývá. A to i přes četná varování policie a médií. Ve výše popsaném zločinu vše začalo telefonátem údajného bankéře, že si na jeho jméno chce někdo vzít úvěr, a že jde zřejmě o práci organizované skupiny. Poté se roztočilo kolo telefonátů, pokynů k výběru peněz v bance a vložení do bitcoinmatu. Nechybělo ani upozornění, aby v bance nikomu nic neříkal, protože mezi podezřelými jsou i její zaměstnanci. Varování se týkalo i policistů, kdyby se náhodou na místě objevili.
Prevence a osvěta
Prevenci před těmito i dalšími zločiny je věnována akce nazvaná Národní dny prevence 2023, která se tento týden koná v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Cílí i na kybernetickou kriminalitu, která se každoročně zvyšuje. Nárůst kybernetické kriminality byl v roce 2022 evidován ve všech krajích. O více než sto procent stoupla i v kraji Moravskoslezském.
K tématu
Policie radí
Kybernetická kriminalita již dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.
Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce. Mezi nejčastější podvodné legendy patří:
Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.
Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.
Základní rady, jak nenaletět:
- neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáte a zcela mu nedůvěřujete.
- pachatelé dokážou napodobit jakékoliv telefonní číslo či e-mailovou adresu.
- nikdy nikomu nesdělujte hesla k internetovému bankovnictví.
- klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.