Policisté dopadli lupiče, kteří koncem ledna letošního roku se zbraní v ruce vtrhli do zlatnictví v Ostravě-Mariánských Horách. Tehdy si odnesli peníze a cennosti za více než 1,6 milionu korun. Nebezpečné pachatele zatkli středočeští kriminalisté vyšetřující série loupeží čtyř na sobě nezávislých gangů operujících ve Středočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Jedna ze stop je přivedla až do Ostravy, kde se jim pak ve spolupráci s místními ochránci zákona podařilo vyřešit lednový zločin.

Zatýkání

Policisté celkem zatkli patnáct lidí. Čtrnáct z nich je obviněno z loupeže, poslední z podílnictví. Na čtrnáct z nich soud uvalil vazbu. Hrozí jim až dvanáct let vězení. Pachatelé podle kriminalistů přepadli sedm zlatnictví, navíc se v Ostravě chystali zaútočit na transport s penězi. Násilníci se činili od září loňského roku do letošního září. Způsobili škodu za deset milionů korun.
Přepadení se stala v Lipníku nad Bečvou, Berouně, Ostravě, Šternberku, Řevnicích, Novém Strašecí a Říčanech. „Pachatelé používali kukly, zbraně, odcizili velké množství zlata," uvedl vedoucí odboru obecné kriminality středočeské policie Michal Mazánek. Někteří z lupičů byli agresivní a prodavače zranili. Případy jsou podle Mazánka mimořádné i tím, že se hodně šperků podařilo policii zajistit.

Série

První série přepadení se odehrála v Lipníku, Berouně, Ostravě a Šternberku. Celková škoda je 4,8 milionu korun. Policisté zadrželi a obvinili pět mužů a jednu ženu. Při domovních prohlídkách u nich zabavili peníze v korunách i eurech, šperky, pepřové a jiné obranné spreje, odcizené registrační značky, střelné zbraně včetně samopalu kalašnikov, střelivo, kukly, obušky a vysílačky. Při vyšetřování berounského přepadení se zjistilo, že pachatelé mají vazby na Moravu, a podařilo se odhalit další podezřelé. Nebezpeční byli lupiči zejména v Ostravě. „V okamžiku, kdy se tam připletl manžel prodavačky, začalo se střílet z plynové pistole," uvedli policisté.
Další dvoučlenný gang má na svědomí loupež, při které byla brutálně napadena prodavačka v Řevnicích. Pachatelé vzali šperky za 2,6 milionu. V souvislosti s tímto případem policisté zabránili připravovanému přepadení pracovníků ostravské firmy, kteří převáželi peníze na výplaty zaměstnanců.
Zbývající dvě skupiny si vybraly zlatnictví v Novém Strašecí a Říčanech.
Kriminalisté nevylučují, že se počet obviněných ještě zvýší. Zjišťují také, zda jednotlivé skupiny nemají na svědomí i další dosud neobjasněné zločiny.

ÚSPĚCH. Středočeští kriminalisté informovali o odhalení čtyř lupičských gangů. Dva z nich měli vazby na Moravskoslezský kraj. Policisté přinesli i část zbraní a zlata zajištěných při domovních prohlídkách. Foto: ČTK