Policista Václav Dančák ve čtvrtek informoval o zadržení čtveřice sprejerů.
Policista Václav Dančák ve čtvrtek informoval o zadržení čtveřice sprejerů. Foto: Deník/Jaroslav Perdoch

Vandalové se zaměřovali především na tramvaje, autobusy a trolejbusy, v oblibě však měli také zastávky městské hromadné dopravy, své „umění" předvedli i na několika budovách.

Mladíci ve věku od osmnácti do dvaadvaceti let se pod tíhou důkazů přiznali. „Měli jsme takové důkazy, že jim nezbylo nic jiného, než spolupracovat," řekl ve čtvrtek ostravský kriminalista Václav Dančák s tím, že tomuto případu se kriminalisté věnovali půl roku.

„Došli jsme na ně analýzou případů a ve finální fázi nám pomohl obrazový záznam z budovy, která byla snímána bezpečnostní kamerou," dodal Dančák. Zda kriminalisté využili také informace ze sprejerského prostředí, není jasné. „K tomu bych se nerad vyjadřoval," řekl Dančák.

Co se týká zadržených mladíků, někteří studují, další pracují. Všichni čelí obvinění z trestného činu poškozování cizí věci. V této chvíli jim hrozí až rok vězení. Celková škoda zatím není vyčíslena. Pokud by přesáhla určitou hranici, přicházela by v úvahu i přísnější právní kvalifikace s možností vyššího trestu. K motivu svých činů se sprejeři nevyjádřili. „Je to jejich životní styl," řekl Dančák.

V dopravních prostředcích dělali mladíci zejména tagy, tedy své značky, v jednom případě způsobili škodu poškrábáním. Na budovách se výjimečně pustili i do větších obrazců.