„Právě v zimě totiž hledají útočiště v cizích chatách nejen bezdomovci, ale i zloději a další pachatelé. Při páteční večerní akci policisté nejen procházeli chatovými osadami, ale po osoby v celostátním systému pátrání policisté hledali také v ubytovnách.

Zkontrolovali i jedno stanové městečko, v němž přebývají osoby bez domova, aby zkontrolovali, jestli nehrozí jejich umrznutí. V místě ale nenašli žádné osoby,“ uvedla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Zhruba desítka policistů Obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 nezjistila podle ní při kontrolách poškození chat ani vniknutí do těchto objektů.

V roce 2007 prověřovali ostravští kriminalisté devět krádeží věcí z chat, v roce 2008 se snížil počet na sedm. V prvním pololetí loňského roku vnikli pachatelé do celkem čtyřiceti chat či rekreačních domků, z toho měl čtyřiatřicet chat mít na svědomí sedmapadesátiletý podezřelý muž, který byl zadržen ostravskými kriminalisty v červenci 2009.

Policisté lidem doporučují, aby cennější věci rozhodně nenechávali přes zimu v rekreačním objektu, ale odvezli je do bezpečí.Preventivně by si měli pro případ vloupání pořídit fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektrických přístrojů.

„Rekreační objekty je vhodné nepravidelně navštěvovat i v zimě. Třeba uklizený sníh budí zdání, že chatka je obývána,“ dodala Holčáková. Při podezření, že chatku někdo vykradl, policisté doporučují zásadně nevstupovat do objektu, neuklízet a věc neprodleně oznámit.