Nemovitosti, akcie, peníze, drahá vozidla, poštovní známky a luxusní hodinky. Tyto a řadu dalších věcí v celkové hodnotě bezmála 300 milionů korun zajistili v loňském roce moravskoslezští kriminalisté vyšetřující nejrůznější zločiny. Jde o nejvyšší částku za poslední čtyři roky.

„Práce našich výnosářů, kteří zajišťují majetek pocházející z trestné činnosti, mě velmi potěšila. Všichni, kteří v tom nějakou dobu dělají, dobře vědí, že mnoha pachatelům někdy ani nevadí, že jdou na dva tři roky do vězení. Vadí jim však, když se jim posbírá majetek auta, baráky, peníze. To je přidaná hodnota naší práce a toho trestu, který následuje po spáchání trestného činu," uvedl ředitele moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Většina věcí patřila lidem, kteří se dostali do křížku s daňovými zákony nebo měli na svědomí rozsáhlé podvody.

Tabákové kšefty

Například dvacet tisíc poštovních známek, tři vozidla, šest pozemků a hotovost ve výši 1,1 milionu korun zajistili kriminalisté při vyšetřování podezřelých tabákových obchodů. V případu figurují čtyři muži a jedna firma. Jsou obviněni z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Skupina k nám z Itálie přes rakouský mezisklad dovážela tabákový odpad a tabákové listy nepodléhající dani. Obžalovaní pak na různých místech kraje tabák zpracovávali, balili a dále distribuovali. V té chvíli již měli odvádět daň, což ale neudělali. Případem se již zabývá Krajský soud v Ostravě. Žaloba tvrdí, že stát připravili o více než sto milionů korun. Obvinění by ve vězení mohli strávit až deset let. Společnosti hrozí pokuta, v krajním případě až likvidace.

Penzion a byty

V jiné kauze kriminalisté zajistili penzion a dva byty v hodnotě čtrnáct milionů korun. Hlavními aktéry byli dva muži, kteří ze zemí Evropské unie dováželi zlato, stříbro a platinu. U nás drahé kovy dále prodávali, neodváděli však daň z přidané hodnoty. Škoda se vyšplhala na téměř sto milionů korun. „Podařilo se nám zajistit penzion a dva byty," řekl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita s tím, že zadržení muži dělali vše pro to, aby jim policisté nemohli majetek zabavit.

„V odklonu majetku jsou pachatelé velmi vynalézaví. Penzion byl koupen matkou jednoho z obviněných a darován dceři obviněného. Další dva byty byly nakoupeny družkou obviněného a dalším rodinným příslušníkem," dodal Wita, podle kterého museli policisté všem prokázat, že si za své peníze takový majetek nemohli koupit.

Betonářská ocel

Luxusní hodinky, tři nemovitosti, členský podíl u bytového družstva a hotovost ve výši tři miliony korun zajistili kriminalisté v případu zkrácení daně při dovozu betonářské oceli. V hledáčku policie se ocitlo pět mužů a žen.

„Tito obvinění založili a vytvořili sedm společností, kde jako statutární zástupce dosadili takzvané bílé koně. Jménem těchto společností poté v dalších zemích evropské unie nakupovali betonářskou ocel, slitkový zinek a další komodity, které převáželi na území České republiky," řekl Wita.

Zboží účetně prošlo přes vytvořené společnosti. Ve skutečnosti šlo přímo k obviněným, kteří je dále prodávali. Podle policie zkrácením daně z přidané hodnoty způsobili škodu za pětatřicet milionů korun.