„Zde se nachází vaše šance vydělat si zítra extra peníze prací, prováděnou doma tím, že se stanete aktivním účastníkem naší úspěšné zásilkové činnosti," stojí v letáku zveřejněném na internetu. Jeho tvůrce, 39letý muž, se skrze něj snažil přesvědčit důvěřivé zájemce o rychlém výdělku peněz.

Sliboval jim, že pokud naplní například tisíc obálek zaslanými materiály, mohou si vydělat až 30 tisíc korun. Tedy za každou naplněnou obálku dostanou zaplaceno až 30 korun.

Ovšem pouze v případě, že mu předem zašlou 660 korun jako takzvaný jednorázový poplatek na pokrytí administrativních výdajů.

Ve spolupráci se státním zastupitelstvím

Na jeho podvodný Program pro odesílatele domovních zásilek mu od roku 2009 do roku 2015 „naletěly" tisíce lidí.

„Tento případ je výjimečný z hlediska počtu poškozených. Je jich přes 17 tisíc. Trvalo by nesmírně dlouho, než by policie všechny poškozené vyslechla. Proto po dohodě se státním zastupitelstvím jsme se rozhodli vytvořit takzvané policejní call centrum a všech 17 tisíc poškozených obvolat," popsal nově použitou metodu Tomáš Kužel, ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

Ten zdůraznil, že se na případu výrazně podílela především státní zástupkyně Brigita Bilíková, která pomohla najít způsob, jak všechny dotčené vyslechnout.

Jak call centrum fungovalo

Lidé, kteří se pro tuto práci rozhodli, museli uvést při registraci do programu jako kód své telefonní číslo. Díky tomu mohli policisté vytvořit databázi a všechny poškozené zvládli od června do září loňského roku obvolat. Pracovaly na tom desítky policistů ve dvou směnách.

„V budoucnu chceme shromáždít všechny poškozené do skupiny, kterou bude zastupovat jedna právnická osoba. Komunikace díky tomu bude pro státní zastupitelství a policii už mnohem jednodušší," sdělil Tomáš Kužel.

O podobné metodě výslechu ještě neslyšel, a jak sám tvrdí, ničí postupy v tomto případě „nekopíroval".

Nápadem, který moravskoslezští policisté uskutečnili ve spolupráci se státním zastupitelstvím, se tak v budoucnu možná inspirují i jiní.

Devětatřicetiletý muž byl obviněn z podvodu a hrozí mu pět až deset let vězení. Škoda, kterou způsobil, dosahuje nyní 7,5 milionu korun a může se stále zvyšovat.

Protože pachatel část svých podvodně získaných peněz investoval pravděpodobně do koupě pěti bytů v hodnotě 2,5 milionu korun, hrozí mu jejich propadanutí.