Jak již Deník informoval, policisté během akce s názvem Green, která proběhla současně v Ostravě a Českém Těšíně, zabavili větší množství marihuany. Našli ji ukrytou ve skladu v Českém Těšíně. Její hodnota by se na drogovém trhu pohybovala kolem deseti milionů korun.

Podle náměstka ředitele moravskoslezské policie Dalimila Syptáka kriminalisté na případu pracovali několik měsíců. „Je to největší úder proti pěstitelům konopí nejen v Moravskoslezském kraji,“ řekl Sypták s tím, že v závěrečné fázi bylo do akce nasazeno na devadesát policistů. Při zatýkání asistovala i zásahová jednotka.

Pěstírna fungovala od září loňského roku v pronajatém objektu v Cihelní ulici. Policisté se o ní dozvěděli mimo jiné z ostravského podsvětí.

„Získali jsme informace, že na území města Ostravy má být pěstírna,“ řekl kriminalista Pavel Václavík s tím, že policisty tato zpráva překvapila. „V Ostravě nebylo zvykem, aby zde byly pěstírny,“ vysvětlil Václavík. Policie vytvořila speciální skupinu, která se po několikaměsíčním vyšetřování dostala až na stopu asijského konopného gangu, pro který pracovali i dva našinci.

V minulých dnech spadla klec. Kriminalisté celou skupinu zatkli.

Do pěstírny vtrhla zásahová jednotka. „Jednalo se o rozsáhlé prostory. Byly zde čtyři místnosti, kde se pěstovalo konopí,“ řekl kriminalista Pavel Hanusek. V jedné se nacházely sazenice v plastových boxech, v dalších rostliny do třiceti, padesáti a sedmdesáti centimetrů. Teplo a světlo zajišťovalo dvě stě vysokotlakých sodíkových výbojek o výkonu 600 W. Tepelné a světelné ztráty minimalizovala dokonalá izolace z hliníkových fólií. Nechyběla ani výkonná ventilace s filtry, které odváděla a neutralizovala konopný zápach.

Pěstírna měla i vlastní zavlažovací výživný systém, do něhož se vpouštěla voda smíchaná s hnojivem. „Za poslední roky jde v našem regionu o ojedinělou záležitost,“ řekl Hanusek.

V objektu byla i místnost pro lidi starající se o rostliny, kterým policisté říkají „zahradníci“. Měli zde válendy, přikrývky, kuchyňku, barevnou televizi, mobilní telefony a notebooky.

Policisté nezasahovali jen v Ostravě. Akce souběžně proběhla i v Českém Těšíně. Zda kriminalisté našli větší množství marihuany. Odhalili také sklad s padělaným zbožím, kde Asijci schovávali napodobeniny oblečení a obuvi světoznámých značek. Škoda způsobená majitelům ochranných známek byla předběžně vyčíslena na milion korun.