Několikrát do týdne absolvují moravskoslezští policisté divoké autohoničky s opilými a zdrogovanými motoristy. Často jde při nich o život. Šílenci běžně jezdí v protisměru a na červenou, nezastaví je výstřely ani zátarasy v podobě policejních aut, do kterých bez pudu sebezáchovy najíždějí. Soudy hříšníkům ukládají různé tresty, od podmíněných až po vězení.

Jeden z nejpřísnějších verdiktů padl v těchto dnech u Krajského soudu v Ostravě. Ten poslal na šest let za mříže sedmadvacetiletého Jakuba Pospíšila z Ostravy. Stalo se tak v rámci odvolacího řízení, během kterého senát Pospíšilovi o dva roky zpřísnil původní čtyřletý trest uložený Okresním soudem v Ostravě.

„Trest jsme zvyšovali o dva roky ze čtyř na šest let. Měl zákaz řízení. Bylo to velmi nebezpečné, jel ve městě rychlostí sto deset kilometrů v hodině, boural policejní auta," uvedl předseda odvolacího senátu s tím, že policisté před jeho vozem museli dokonce uskakovat. Pospíšil byl mimo jiné uznán vinným z obecného ohrožení.

Nebezpečný

Pospíšil patří k nejnebezpečnějším pirátům, s nimiž se moravskoslezští policisté dosud setkali. Honičky, za které nyní padl šestiletý trest, se odehrály v průběhu roku 2013.

„Dělal si z policistů srandu," vzpomínal zástupce ředitele ostravské policie Radovan Vojta. Při jednom z pronásledování ochránci zákona postavili automobilový zátaras a sami se schovali do příkopu. Řidič narazil do vozidel a odhodil je směrem k ukrytým policistům. Těm nezbylo nic jiného, než na poslední chvíli uskočit. Jindy dokonce padl výstřel. Ani to ale motoristu nepřivedlo k rozumu. Jedna z divokých autohoniček skončila pro uprchlíka málem tragicky. U Jistebníku vyběhl z vozidla a skočil do řeky. Zranil se však, a policisté, kteří jej zadrželi, mu museli poskytnout první pomoc.

Stovkou a v protisměru

Pospíšil se před soudem zodpovídal ze tří újezdů a také z křivého obvinění. Městem klidně projížděl stokilometrovou rychlostí. „Jel rychlostí devadesát až sto kilometrů v hodině, vozidlo nebylo řádně osvětleno, nerespektoval žádná dopravní značení, ignoroval přednosti v jízdě a svou bezohlednou a nebezpečnou jízdou, mnohdy i v protisměru, zásadně ohrožoval silniční provoz," popsal jeden z případů státní zástupce s tím, že do stíhací jízdy se postupně zapojilo hned několik služebních aut.

Pospíšil se dostal až do slepé ulice, jejíž výjezd zatarasily policejní automobily. Pospíšil to ale nevzdal. Do vozů nacouval a bariéru prorazil. Nezastavila ho zbraň v rukou policistů ani následný výstřel. Pospíšilovi se podařilo ujet, z auta vyskočil a utekl. Při pozdějším vyšetřování policistům řekl, že vozidlo řídil jeho kamarád, který kvůli tomu skončil ve vazbě. Pravda vyšla najevo až později a Pospíšila čekalo navíc stíhání z křivého obvinění.

„Bojovník"

U dalších dvou újezdů ho již policie na místě zadržela. Pokaždé měl v sobě pervitin. Poslední případ z listopadu 2013, který nad ránem začal v Ostravě a skončil v Jistebníku, mohl mít pro něj tragickou dohru. Opět najížděl na hlídky, poté se vydal do protisměru. Auta, která míjel, naštěstí stačila uhnout stranou, jinak by došlo k čelnímu střetu. Honička pokračovala až do Jistebníku, kde Pospíšil nejprve při couvání poničil služební vůz a pak ohrozil muže zákona.

Policisté své další auto postavili na únikovou polní cestu jako zátaras. Poté se přemístili do příkopu.

Pospíšil se rozhodl dále bojovat a sešlápl plynový pedál. „Vozidlo umístěné jako zátaras poškodil, zároveň na policisty najížděl. Ti museli uskočit, jinak by byli smeteni," konstatoval v žalobě státní zástupce.

Pospíšil později najel do svahu a z auta vyběhl. Nezajištěné vozidlo sjelo dolů a narazilo do služební škodovky. Pospíšil se chtěl zachránit skokem do řeky. Zranil se však, a policisté mu museli dávat první pomoc.

Proti šestiletému verdiktu ostravského krajského soudu již není odvolání. V úvahu přichází jen dovolání k Nejvyššímu soudu.