Za jeden kus si účtoval několik set korun. Celkem způsobil škodu za padesát tisíc korun.

Náhoda, nebo…

Dopaden byl v těchto dnech poté, co jej ve Slezské Ostravě přistihla policejní hlídka se dvěma popelnicemi v autě. Zda jej ochránci zákona zadrželi při náhodné kontrole, nebo šli najisto, není zatím jasné. Mnohé ale hovoří pro druhou variantu.

Muž se krádeži dvou popelnic přiznal, při dalším vyšetřování se ukázalo, že zločinů má na svědomí podstatně více.

Dluhy a exekuce

Zloděj se podle svých slov dostal do velkých finančních problémů. Údajně na něj bylo uvaleno několik exekucí, jejichž počet ani sám neznal. Sice pracoval, jeho plat ale na vyrovnání dluhů nestačil. Nakonec zvolil netradiční řešení v podobě krádeží popelnic, o které byl mezi lidmi poměrně velký zájem. Muž bral nádoby o objemu 110, 120 a 240 litrů.

„Vhodné popelnice si často tipovat velmi brzy ráno cestou do zaměstnání," uvedla mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková.

Muž „úřadoval" zejména v městských částech Muglinov, Koblov, Michálkovice, Heřmanice, Nová Ves a výjimečně i v Mariánských Horách.

Vybíral si popelnice, které stály před rodinnými domy, mateřskými školami, ordinacemi a soukromými firmami.

Policisté při vyšetřování úzce spolupracovali se společnosti OZO Ostrava, které popelnice patří. Že by nemuselo jít o náhodné krádeže, odhalili zaměstnanci OZO. Na internetu totiž našli podezřelý inzerát s nabídkou popelnic. Informaci předali policistům, kteří se vydali po „horké" stopě, na jehož konci bylo zatčení dvaačtyřicetiletého zloděje.

je obviněn z trestného činu krádeže. Hrozí mu až tři roky vězení. Problémy se zákonem měl již dříve. Za předchozí delikty mu soud uložil obecně prospěšné práce, které ale dosud nevykonal.

Mizí

Ročně na Ostravsku zmizí několik set popelnic. Vloni přišlo OZO o 406 nádob, za první pololetí letošního roku zloději ukradli 205 popelnic. Škody jdou na vrub OZO.

„Případy řešíme s Policií ČR. Pokud se jí podaří viníka dopadnout, škodu vymáháme na něm. Pokud ne, je to ztráta OZO Ostrava," uvedla mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová s tím, že majitelé objektů, kteří popelnice využívají, nemají povinnost nádoby zabezpečit.

„Není to povinnost, ale doporučení z naší strany. Pokud může majitel objektu popelnici uschovat a vystavit ji na ulici jen v den svozu, je to bezpečnější," uzavřela Karasová.