O záludnosti sociální sítě se přesvědčila maminka, která na svém profilu umístila fotografii několikaměsíčního dítěte. Domnívala se, že snímek sdílí jen se svými přáteli.

„Až později zjistila, že podobenka dítěte oděného pouze do plenky je přístupná i dalším návštěvníkům sítě a navíc že byla fotografie použita v nevhodné koláži. Někdo umístil dítě vedle nahého muže ve specifické pozici a fotku doplnil nevhodným komentářem," uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že rodiče by u zveřejňování fotografií svých dětí měli být velmi obezřetní. „Znovu apelujeme na rodiče, aby citlivé informace, mezi které bezesporu patří i fotografie obnažených dětí, nezveřejňovali, neboť může dojít ke zneužití takových fotografií," řekla mluvčí.

Opatrní by ale měli být všichni uživatelé internetu, kteří často neuváženě zveřejňují různé údaje.

„Doporučení se samozřejmě týká osobních údajů, jména, příjmení, ale také informací k místům pobytu, telefonním číslům a podobně. Internet se stal každodenní součástí života téměř každého z nás. Deviza okamžité informovanosti s sebou ale nese také rizika. Zacházejte opatrně se svými osobními údaji, stejně jako s informacemi, které se týkají vaší rodiny," dodala Holčáková.

Policisté v poslední době zaznamenali i novou formu podvodů, ke kterým dochází na sociálních sítích. Pachatel vystupuje jako známý oběti, od které získá telefonní číslo. Jeho prostřednictvím si poté převádí peníze z cizího mobilního účtu. Stalo se to sedmnáctileté dívce, kterou kontaktoval člověk vydávající se za její kamarádku. Tvrdil, že svůj původní profil ruší a zakládá si nový. Zároveň uvedl, že má problém s telefonem a požádal o její mobilní číslo, které použije k získání potřebného kódu. Nic netušící dívka mu své číslo skutečně poskytla. Vzápětí jí došel kód.

„Doručený údaj pak dívka zaslala fiktivní kamarádce prostřednictvím sítě," uvedla Holčáková. To se opakovalo několikrát. Podvodník totiž tvrdil, že kód nefunguje a nechal si na její telefon poslat další.

Dívka nakonec přišla o šest tisíc korun. V podobných případech peníze většinou končí na sázkařských účtech drzých podvodníků.