Dotyčný si potupně získal její důvěru. „Sliboval jí společný život,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná. Nakonec z důchodkyně pod různými záminkami vylákal přes 360 tisíc korun. Tvrdil například, že potřebuje peníze na právníka. Oběť mu peníze posílala od srpna loňského roku do letošního ledna. Poté s ní přestal komunikovat a na opakované výzvy nereagoval. Žena se obrátila na policii. Pachateli hrozí až pět let vězení.

„Nejde o první obdobný případ v regionu, kdy ženy zaslaly značné částky žadateli, kterého nikdy neviděly,“ řekla Pokorná. Nedávno policisty kontaktovala sedmašedesátiletá seniorka z Moravskoslezského kraje. O 330 tisíc korun ji připravil podvodník vystupující jako občan USA. Také ona uvěřila jeho slibům, že společně prožijí podzim života. „Ženě neznámý vyznal osobní sympatie, lásku a pod různými záminkami z ní vylákal peníze,“ uvedla Pokorná s tím, že dotyčný například tvrdil, že potřebuje půjčku k financování projektu, díky kterému zbohatnou. Jindy napsal, že musí uhradit pobyt v zahraničí nebo celní poplatky.

VOJÁCI

Mezi oběti se zařadily i dvě ženy z Opavy a Karvinska. První z nich podvodník napsal, že je americký voják, který se do ní zamiloval a chce kvůli ní odejít z armády do České republiky, kde založí firmu. Na zahraniční bankovní účet mu zaslala celkem 300 tisíc korun.

Půl milion korun zaplatila podvodníkovi i žena z Karvinska. Také tento pachatel na sociální síti vystupoval jako voják. Tvrdil, že je na zahraniční misi v Afghánistánu. Pak jí napsal příběh o tom, že od vlády USA dostal vysokou odměnu, kterou by si rád u ní uschoval. Po ukončení zahraniční mise sliboval společný život.

VAROVÁNÍ

Policie v této souvislosti opět varuje před přílišnou důvěřivostí. „Závěrem nezbývá než zopakovat základní bezpečnostní doporučení, aby lidé nezasílali často své celoživotní úspory či značné finanční obnosy neznámým osobám, se kterými nebyli a nejsou v kontaktu, a tak neznají jejich identitu. V internetovém prostředí lze pořídit fiktivní identitu, falešné profily i s různými fotografiemi a osobními údaji,“ varovala Pokorná.