Ke zločinu došlo 10. března deset minut před polednem, kdy do banky vstoupil nenápadný muž. „Přistoupil k přepážce. Zaměstnankyni předložil papír s textem, který ženu nabádal k vydání peněz pod hrozbou použití granátu. Pokladní proto v obavách vydala bankovky různých nominálních hodnot. Muž pak odešel. Kromě peněz si odnesl i papír s textem,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. (per)

O jakou částku se jedná, policie odmítla specifikovat. Podle našich informací však nejde o žádnou horentní sumu. Neoficiálně se hovoří o několika tisících korunách.

Policie ihned zahájila rozsáhlé pátrání, uzavřela okolí, nasadila i psovoda se psem. Lupič ale zmizel. „Provedli jsme ohledání místa činu a zajistili stopy,“ řekla Holčáková s tím, že policie měla k dispozici i obrazový záznam z bezpečnostních kamer umístěných v bance.

Policisté během více než měsíčního vyšetřování vyslechli desítky svědků, zaměřili se také na ubytovny a herny. Nakonec získali informace, ze kterých vyplynulo, že lupičem je zřejmě Polák Jacek Kaminski, který v současné době pobývá na území České republiky, nikde však není trvale přihlášen.

„K popisu muže lze uvést, že je štíhlé postavy, vysoký asi 175 centimetrů, delších prošedivělých vlasů, prošedivělého kníru a šedých očí, má vrásčitý obličej. Hovoří plynulou češtinou,“ dodala Holčáková. Polák měl v době činu na sobě zelenou zimní bundu s bílými pruhy na rukávech, světle modré rifle, čepici-kulicha černé barvy. Na rameni nesl černou tašku.

Kaminski si přivydělával jako zedník či obkládač. Policisté proto předpokládají, že by mohl pracovat někde na stavbě. Není vyloučeno, že Kaminski vystupuje jako Josef Židek.

Policisté žádají občany, kteří vědí, kde se Kaminski alias Židek skrývá, případně muže na fotografiích někde potkali, aby volali na bezplatnou linku 158 nebo přímo kriminalistům na číslo 737 409 739.

Případ je kvalifikován jako loupež, za kterou hrozí dva roky až deset let vězení.