PERLIČKY OSTRAVSKÉHO ZLOČINU

Dobrý sprej to mocná zbraň,
fasádu si každý chraň.
Kosočtverec, čárka malá,
námaha mi za to stála.

Není dne, aby moravskoslezští policisté nepřijali oznámení o sprejerských počinech. Vandalové svými čmáranicemi ničí fasády obytných domů, různých budov, zastávek a dalších objektů.

Někdy se spokojí s oblíbeným obrázkem v podobě kosočtverce s čárkou uprostřed, jindy vytvoří nic neříkající patlanice, zaznamenány jsou dokonce i pokusy o umělecká díla. Ať tak či onak, pokud se nečiní na místech k tomu vyhrazených, porušují zákon.

Jako čtveřice poněkud přestárlých sprejerů, z nichž některým bylo více než třicet let.

Mezi ochránci zákona se jim začalo říkat Šmoulové. Proč? Používali totiž modrou barvu, kterou označili nejen domy, ale také své ruce. Tím se neumětelové nakonec sami usvědčili. Modrou barvou vyzdobili velkou část ulice v Ostravě-Zábřehu.

Poškodili celkem čtrnáct objektů, na kterých nasprejovali obrazce různých velikostí. Na fasádách domů vytvořili nápisy modré barvy o ploše i téměř čtyři metry čtvereční. Terčem jejich zájmu se stalo i oplocení rodinných domů nebo dodávkové vozidlo. V jednom případě vnikli na oplocený pozemek rodinného domu.

Výtržníků si všiml svědek, který zavolal městskou policii. Ochránci zákona na místě nikoho nenašli. Při průjezdu blízké ulice ale spatřili čtveřici osob. Muži měli ruce potřísněné modrou barvou, která odpovídala barvě nastříkané na fasádách domů a předmětech v ulici. Šmoulové pochopili, že nemá cenu zapírat…

Za trestné činy poškození cizí věci a porušování domovní svobody jim hrozí až dva roky vězení.

Ilustrační foto.
Pat a Mat by asi koukali, jaká konkurence jim u nás vyrostla