Případem se zabývá Krajský soud v Ostravě, ke kterému se ale Kotas opakovaně odmítá dostavit. Naposledy se tak stalo koncem dubna, kdy ostravskému soudu zaslal pouze své stanovisko. V něm mimo vyjádřil obavy o svůj život.

ZATYKAČ

Jak již Deník informoval, předsedkyně senátu na to tehdy přímo v soudní síni reagovala oznámením, že Kotasovo chování soud považuje za vyhýbání se trestnímu stíhání. „Soud na to bude reagovat v souladu s trestním řádem. Bude zahájeno řízení proti uprchlému. Bude na něj vydán příkaz k zatčení a bude na něj vydán mezinárodní zatýkací rozkaz,“ uvedla soudkyně.

Po vyřízení všem nezbytných formalit se v pondělí Kotasovo jméno dostalo do databáze hledaných osob.

OBRAZY

Podle státního zástupce se Kotas se svým známým Miroslavem Simonem (61 let) v září 2009 pokusili prodat ostravskému sběrateli šest obrazů údajně pocházejících z tvorby světových malířů Marca Chagalla, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Maurice De Vlamincka, Georgese-Pierra Seurata a Kazimira Maleviče.

Jednalo se však o padělky, což odhalil expert na falzifikáty a majitel Výtvarného centru Chagall v Ostravě Petr Pavliňák, kterého si milovník umění přizval jako odborníka. Kotas i Simon vinu popřeli s tím, že obrazy považovali za originály, což měly potvrdit posudky, které si nechali vypracovat. V březnu 2015 byli Kotas a Simon odsouzeni k šesti rokům vězení.

Vrchní soud v Olomouci ale verdikt ostravského soudu zrušil a nařídil nové projednávání s tím, že je nezbytné doplnit dokazování a vše znovu pečlivě zvážit. Hlavní líčení bude pokračovat v červnu. Zda dorazí i Kotas, není jisté. V těchto dnech zaslal z Kanady ostravskému soudu otevřený dopis, ve kterém zopakoval své výhrady vůči trestnímu řízení a postupu soudu, zmínil také obavy o svůj život, kterými odůvodnil svou neúčast u dubnového jednání.

„Důvodem zcela nejzásadnějším fyzické absence před vaším soudem je naprosto podložená a nevykonstruovaná obava o vlastní život,“ uvedl Kotas, která navrhl svůj výslech formou videokonference z Kanady.