Na pořadu dne byl výslech svědků, kteří ale nedorazili. Hlavní líčení bylo odročeno na počátek října.

Kromě Kotase, pobývajícího nyní v Kanadě, je obžalován i jeho známý (61 let). Podle státního zástupce se dvojice v září 2009 pokusila prodat ostravskému sběrateli šest obrazů údajně pocházejících z tvorby světových umělců. Jednalo se však o padělky. Oba obžalovaní vinu popřeli s tím, že obrazy považovali za originály, což měly potvrdit posudky, které si nechali vypracovat. V březnu 2015 je soud poslal na šest let do vězení. Odvolací Vrchní soud v Olomouci ale verdikt ostravského soudu zrušil a nařídil nové projednávání. K němu se Kotas opakovaně odmítá dostavit, chce však vypovídat. Soudu zaslal otevřený dopis a své stanovisko. V něm mimo jiné vyjádřil obavy o svůj život. Jako řešení navrhl výslech formou videokonference z Kanady. S tím ale senát nesouhlasil.

Jiří Včelař Kotas
Prezidentský exkandidát Jiří Včelař Kotas je v databázi hledaných osob

Soudu letos na jaře došla trpělivost, a když se Kotas nedostavil k dalšímu jednání, vydal na něj zatykač. Kotas nyní figuruje v databázi celostátně hledaných osob a trestní řízení je proti němu vedeno jako proti uprchlému.

Jak Deník zjistil, Kotas by mohl být z Kanady do České republiky vydán na základě téměř sto let staré smlouvy. „Případnou žádost o vydání z Kanady by bylo možné podat na základě Smlouvy mezi Československou republikou a Spojeným královstvím Velké Británie a Irska o vzájemném vydávání zločinců z roku 1924, změněnou Protokolem z roku 1926,“ řekl již dříve Deníku Jakub Říman z ministerstva spravedlnosti s tím, že Kotas by mohl být vydán i tehdy, pokud má kanadské občanství. Jak zdůraznil Říman, proces může být zahájen ve chvíli, kdy ostravský krajský soud pošle podklady ministerstvu spravedlnosti. Zda se tak již stalo, není jasné.

„Krajský soud v Ostravě nebude poskytovat bližší informace, jelikož by tím mohl být zmařen účel trestního řízení,“ uvedla opakovaně mluvčí soudu Lucie Olšarová.

Hlavní postavou ostravské větve měl být podle žaloby Slovák, který je za drogové delikty stíhán i ve své vlasti.
Pervitinová chobotnice dosáhla až do Japonska