Přibývá řidičů, kteří natankují, a ujedou bez zaplacení

Policisté stále častěji narážejí na zloděje, kteří mají na svědomí řadu takovýchto krádeží. Kriminalisté mají k dispozici záznamy z kamerových systémů, ze kterých je zřejmé, že v kraji řádí hned několik benzinových zlodějů. Nepoctiví motoristé mimo jiné používají kradené či upravené registrační značky.

Jednoho z nich nyní zatkli ostravští policisté. Jedenadvacetiletý mladík má na svědomí nejméně sedm případů. Činil se od poloviny března do počátku dubna. Objevil se u několika ostravských čerpacích stanic, kradl však také v Kopřivnici, Novém Jičíně a Bílovci. Počínal si rafinovaně. Jezdil autem svého příbuzného.

„Auto nemělo zadní registrační značku, za přední okno muž umístil jinou registrační značku," uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Škoda pod pět tisíc korun? Omyl!

Mladík tankoval nejen do nádrže, ale také kanystrů. U jednotlivých benzinek nabral pohonné hmoty od 450 do 4300 korun. Vždy si dával pozor, aby hodnota nepřesáhla částku pět tisíc korun, což je hranice oddělující přestupek a trestný čin. Ani to mu ale nepomohlo.

„Někteří se domnívají, že pokud opakovaně odcizí benzin v menších hodnotách do pěti tisíc korun, nedopouští se trestného činu," řekla policejní mluvčí s tím, že jde o velký omyl. Kriminalisté totiž za určitých podmínek mohou jednotlivé škody sčítat a ve chvíli, kdy je celková částka vyšší než pět tisíc korun, jde již o trestný čin.

To se stalo i v tomto případě. Mladík nechal u čerpacích stanic „sekeru" ve výši jedenadvacet tisíc korun. Je obviněn z krádeže. Ve vězení by mohl strávit až dva roky. Případ vyšetřovali policisté z Ostravy-Poruby, kteří ve svém obvodu zaznamenali výrazné zvýšení počtu újezdů od čerpacích stanic. Při dopadení mladíka spolupracovali s kolegy s dalších regionů Moravskoslezského kraje. I díky kvalitním záběrům z benzinek získali dostatek důkazů, pod jejichž tíhou se zloděj přiznal.

VIDEO: Poznáte motoristu, kterému se na benzinkách nechce platit?

Kriminalistům k dopadení zlodějů benzinu a nafty pomáhají kamerové záběry z čerpacích stanic. Policisté z dálničního oddělení Ostrava mají například k dispzici video neznámého muže, který před časem na dálnici D1 minimálně dvakrát natankoval pohonné hmoty a bez zaplacení ujel. Popvé se tak stalo v dubnu na čerpací stanici Benzina na 344,5 kilometru D1 ve směru na Brnu.

Řidič natankoval za 1500 korun a ujel. Tentýž motorista se v květnu objevil na čerpací stanici Shell na 318 kilometru ve směru na Brno. I tehdy po něm zůstal dluh 1500 korun. Policisét nevylučují, že podobných případů by mohl mít na svědomí podstatně více.

„Policisté by uvítali jakékoli informace týkající se osoby a vozidla na fotografiích a videu. Občané mohou kontaktovat policisty dálničního oddělení Ostrava na telefonu 974 722 761, informace mohou sdělit i na bezplatné policejní lince 158 nebo na kterékoli policejní služebně," uvedl mluvčí krajské policie Soňa Štětínská.