Hlavní postavou je Albánec (41 let) žijící v Ostravě, který společně s dalšími lidmi zásoboval Evropu falešnými doklady. Spolu s ním byli v České republice zatčeni i občan Velké Británie (42) pobývající ve Frýdku-Místku a žena (61 let) z Frýdku-Místku. „V této souvislosti detektivové předložili státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství v Ostravě návrh na podání obžaloby,“ informoval na webových policejních stránkách mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták s tím, že podle konkrétního podílu jsou jednotliví aktéři obviněni ze zločinu padělání a pozměnění veřejné listiny, organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, nedovolené výroby a držení pečetidla státní pečeti a úředního razítka. Na tyto činy pamatuje zákon až desetiletým vězením.

Kromě dvou cizinců a ženy z Frýdku-Místku obviněných v České republice jsou v zahraničí stíhány i další osoby zapojené do padělatelského gangu. „V souvislosti s vyšetřováním tohoto případu je v pěti zemích – Rakousku, Německu, Velké Británii, Španělsku a Slovinsku – trestně stíháno dalších deset osob cizí státní příslušnosti,“ uvedl Hanták.

Na případu začali detektivové pracovat v březnu 2009, kdy němečtí kolegové dopadli dvojici mužů, která měla v Německu organizovat vycestování migrantů z Íránu do Kanady. Pro migranty byly připraveny cestovní doklady České republiky. Při kontrole vyšlo najevo, že jde o sedm průkazů českých občanů, které v naší evidenci figurovaly jako ztracené či odcizené. Podle kriminalistů šlo o velmi kvalitní padělatelskou práci. Detektivové proto začali prověřovat, odkud doklady pocházejí. Stopy je přivedly až do Ostravy k Albánci. Při domovních prohlídkách policisté u Albánce zajistili tři stovky českých pasů, přes stovku občanských průkazů a několik desítek řidičských průkazů. „K mání byly ale také slovenské, polské, maďarské či italské cestovní doklady, povolení k pobytu v České republice či desítky bianko rodných listů. U cestovních dokladů se jednalo, stejně jako v případě dodávky pro Německo, o doklady nahlášené v zemi vydání jako ztracené či odcizené,“ uvedl již dříve Hanták.