Kučerová původně stanula před Okresním soudem v Ostravě, kde čelí žalobě za ublížení na zdraví, na který zákon pamatuje až pětiletým vězením.

Vražda?

Samosoudce, který vede hlavní líčení, však minulý týden jednání odročil na neurčito s tím, že celý spis musí předložit Vrchnímu soudu v Olomouci. Podle něj by se totiž mohlo jednat ne o ublížení na zdraví, ale o vraždu. Za této situace by musel rozhodovat Krajský soudu v Ostravě. Kučerové by pak hrozilo až patnáct let odnětí svobody. Komu bude případ nakonec přidělen, rozhodne právě vrchní soud.

„Trestní věc byla předložena Vrchnímu soudu v Olomouci k rozhodnutí o věcné příslušnosti,“ uvedl mluvčí Okresního soudu v Ostravě Alexandr Dadam.

Smrt

Kučerová se nastěhovala k vážně nemocné ženě do bytu v ulici Svatopluka Čecha v Ostravě. Domluvily se, že bude přispívat na úhradu nájemného a navíc se o ni postará. Žaloba tvrdí, že Kučerová místo péče bezmocnou oběť odtáhla na půdu a zde ji v zimě, bez léků a jídla nechala napospas jejímu osudu. Smrt zřejmě nastala v únoru 2009. Příčinou mohlo být vyhladovění. Mrtvola zůstala na půdě několik měsíců, než byla náhodou v listopadu 2009 objevena. Po celou tuto dobu Kučerová v bytě nelegálně bydlela.

Odmítla vinu

Samotná Kučerová již dříve vinu odmítla. Ženě prý pomáhala několik let. Když jednoho dne přišla do jejího pokoje, zjistila, že je mrtvá. V obavě, že by se pak i se svým druhem na vozíčku musela vystěhovat, tělo zabalila do peřiny a odtáhla na půdu. „Nic jsem jí neudělala. Starala jsem se o ni čtyři roky. Dávala jsem jí najíst. Pak jsem ji jednou našla mrtvou. Asi to byla mrtvička, měla oči v sloup,“ řekla již dříve Deníku.

„Doteďka to nemůžu pochopit. Měla jsem asi zkrat,“ dodala Kučerová s tím, že původním impulzem pro ukrytí těla byly obavy z nuceného vystěhování.

Obžaloba nevěří

Podle státní zástupkyně ale Kučerová nemluví pravdu. Ženu oblečenou jen do roláku, kalhotek a ponožek údajně odvedla na půdu ještě v době, kdy žila. Tam ji položila na kamennou podlahu přikrytou pouze jednou vrstvou látky. Přesnou příčinu smrti se nepodařilo zjistit. Tělo totiž bylo nalezeno až po více než půl roce. Podle žaloby je ale pravděpodobné, že smrt nastala v důsledku vyhladovění.