Ceduli, která stála opodál a přibližovala události z 18. října roku 1939 – tedy první transport Židů z Ostravy do koncentračního tábora v polském Nisku – odstranili hned v pondělí vpodvečer policisté, jež jsme na záhadný případ upozornili.

Stále však zůstává nevyjasněnou otázkou, zda neznámí autoři nápisu i textu na ceduli chtěli hanit židovský národ, nebo se jen rozhodli rázně upozornit na hrůzné události, jež odstartovaly v krajském městě před sedmdesáti lety a které by se už neměly opakovat…

Více k nápisu a textu najdete ZDE.

Ostravští policisté včera podle mluvčí Gabriely Holčákové vyslechli svědky a dále prověřují okolnosti celého případu. Zároveň přivítají jakékoliv další informace na lince 158 nebo na kterékoliv policejní služebně.

„Ve věci byly zahájeny úkony řízení pro trestný čin poškozování cizí věci neboli takzvaného sprejerství, kdy dosud neznámý pachatel vytvořil barvou žlutý nápis Jude raus!! se symbolem židovské hvězdy,“ sdělila Deníku Holčáková.

Policie si k případu vyžádá znalecký posudek z oboru extremismu a bude prověřovat také možné spáchání dalšího trestného činu. V úvahu připadá hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.