Takto by se dal ve stručnosti shrnout ojedinělý zlodějský případ, o kterém ve středu na tiskové besedě informovali orlovští kriminalisté Martin Holeš a Adam Rzymanek.

Hlavním „hrdinou" je jedenáctkrát trestaný čtyřicetiletý muž z Orlové. Ve vězení pykal zejména pro majetkové delikty. V minulosti se specializoval na byty, nyní přešel na rodinné domy.

 Zloděj v domech zanechával spoušť. Naštěstí po něm zůstaly také otisky bot, které ho pomohly usvědčit.

Fintil? Filuta!

Muž si velmi zakládal na svém šatníku a botníku. Důvodem však nebyla slabost pro parádění se, ale snaha o zmatení policistů. A zpočátku mu jeho plány opravdu vycházely. „Celá věc byla komplikovaná rafinovaností pachatele," uvedl Rzymanek.

Zloděj se během výprav převlékal, při vloupání do rodinných domů střídal boty. Bylo mu totiž jasné, že na místě činu s největší pravděpodobností zanechá trasologické stopy. Muž řádil v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji.

Různé otisky bot v Orlové, Ostravě, Olomouci, Hlučíně, Kopřivnici, Valašském Meziříčí a dalších městech policisté nejprve logicky nedávali do žádných souvislostí. Navíc se počet vloupání v jednotlivých městech nijak dramaticky nezvyšoval, takže v první fázi nic nenasvědčovalo rozsáhlé sérii. Policisté však jednotlivé důkazy pečlivě zajišťovali, což nakonec sehrálo významnou roli v usvědčení pachatele. „Tato trestná činnost je specifická tím, že zajištěné stopy nás sice nevedou přímo k pachateli, ale ve chvíli, kdy se nám jej podaří dopadnout, tak nám ho pomůžou usvědčit," uvedl kriminalista Martin Holeš.

Neurvalec

Zloděj do objektů vnikal po rozbití skla u klik dveří či oken. Bral zejména šperky, drobnou elektroniku, peníze a další věci, které se daly vložit do batohu. „Lidem se ztratily i předměty, ke kterým měli citovou vazbu, a které se nedají vyčíslit penězi," dodal Rzymanek, podle kterého si zloděj počínal neurvale. „Nebral si žádné servítky. Dělal nepořádek, rozhazoval věci," řekl policista.

Postup

Zloděj během jednoho dne dokázal vykrást tři, čtyři, jednou dokonce sedm domů. Obcházel vytipované ulice a zvonil u dveří. Když mu nikdo neotevřel, „šel na věc". Pokud byl majitel doma, vyrukoval s historkou o hledání určitého člověka, v období horka předstíral dehydrataci a prosil o sklenici vody.

Kriminalisté Martin Holeš (vlevo) a Adam Rzymanek informovali o dopadení muže, který se vloupal do 111 rodinných domů ve třech krajích.

Muž nejprve kradl sám, poté přibral komplice, který jej vozil po jednotlivých městech.

Policisté postupně začali tušit, že by mohlo jít o rozsáhlou sérii. Na stopu pachatele je částečně přivedla náhoda a pozornost orlovského ochránce zákona. Ten si v Orlové všiml známého recidivisty, na kterého pak kriminalisté upřeli svou pozornost. Do zadržení a zejména usvědčení však scházela ještě dlouhá doba. Po náročném vyšetřování nakonec policisté získali jistotu, že mají toho pravého. Při jeho poslední zlodějské cestě jej sledovali a při vloupání v Šenově zadrželi.

Boty

Při následovné domovní prohlídce zajistili jen malou část lupu. Většinu věcí muž prodal za zlomek ceny a peníze utratil, mimo jiné za pervitin. Důležité však bylo, že policisté našli sedm párů bot, které odpovídaly trasologickým stopám z míst činů. „Kdybychom neměli jeho boty, spoustu věcí mu neprokážeme," konstatoval Holeš.

Zloděj po zatčení nejprve zapíral. Při rozhodování o vazbě se přiznal ke dvaceti vloupáním. Zřejmě počítal s tím, že doznáním obměkčí soud a nepůjde do vazby. Mýlil se. Od té doby s kriminalisty nekomunikuje.

V případě uznání viny mu hrozí dva až osm let vězení. A to může mluvit o velkém štěstí. Pokud by se škoda přehoupla přes pět milionů korun, vztahovala by se na něj sazba od pěti do deseti let. Do této hranice scházelo přibližně 130 tisíc korun.

Policisté předpokládají, že má na svědomí i další dosud neobjasněná vloupání do rodinných domů. V těchto případech se ale nepodařily zajistit usvědčující důkazy.