„Všeho moc lituji. S odstupem času si plně uvědomuji, co se stalo. Jsem si vědom, co jsem způsobil. Je to má vina. Byl jsem nesoustředěný. Stalo se to a bohužel zpátky už to nevrátím. Je mi to moc líto. Neumím si vysvětlit, že jsem chodce přehlédl," prohlásil Smolka, který osudného dne řídil vypůjčené vozidlo značky Mitsubishi.

Neštěstí se stalo v podvečerních hodinách na přechodu u vozovny trolejbusů v Sokolské třídě v Moravské Ostravě, kde vozidlo smetlo dvojici seniorů (viz snímek níže).

Smolka uvedl, že v autě zaslechl zvuk zvonícího telefonu. Jak později upřesnil, nešlo o jeho telefon, který měl nastavený na vibrační vyzvánění.

Přechod v Sokolské třídě v Moravské Ostravě, na kterém došlo k tragické nehodě, při které přišli o život dva chodci.

„Telefon pravděpodobně zazvonil v radiu. Já se instinktivně podíval na svůj telefon, který jsem měl v palubní desce nad rádiem. Nesvítil, takže mi nikdo nevolal." řekl Smolka.

V té chvíli zpozoroval, že se blíží k přechodu. Prý zkontroloval tachometr, podle kterého jel předepsanou padesátikilome­trovou rychlostí.

Vzápětí narazil do dvou chodců přicházejících zleva. Smolka při výslechu na policii uvedl, že mu chodce pravděpodobně zakryla středová značka na přechodu. Ve čtvrtek u soudu však prohlásil, že středová značka při neštěstí nehrála žádnou roli. „Asi jsem si chtěl pro sebe zdůvodnit, jak se to mohlo stát. Proto jsem to tehdy uvedl," řekl Smolka.

Dopravní znalec vypočítal, že Smolka jel rychlostí přesahující šedesát kilometrů v hodině. Smolka to ale odmítl s tím, že se muselo jednat o chybný výpočet. Znalec však u soudu uvedl, že trvá na svém výpočtu, tedy že vozidlo jelo rychlostí přes jedenašedesát kilometrů v hodině.

Chodci – muž (82 let) a žena (67 let) – na místě vážným zraněním podlehli.

„Vůbec jsem nebrzdil. Chodce jsem nezaregistroval, nedokážu si to vysvětlit," dodal Smolka, který po srážce ihned volal tísňovou linku 112. Přestože záchranáři během okamžiku dorazili na místo, seniorům již nebylo pomoci.

„Celá situace mě dost psychicky zasáhla. Do dneška jsem pod léky a kontrolou psychiatra. Jsem stále v pracovní neschopnosti," řekl ve čtvrtek u soudu Smolka.

Hlavní líčení bylo odročeno. Obhajoba totiž trvala na osobní účasti soudního znalce z oboru lékařství, který se z jednání omluvil. Podle obhajoby je nezbytné, aby se vyjádřil ke zraněním obou chodců.

Smolkovi hrozí tři až deset let vězení.