VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidič popírá, že by při nehodě zmrzačil chodkyni

Okresní soud v Havířově vynesl ve středu rozsudek v kauze dopravní nehody, při které byla v roce 2013 v Albrechticích osobním automobilem těžce zraněna chodkyně.

18.1.2018 1
SDÍLEJ:

V Albrechticích se konal další vyšetřovací pokus k objasnění vážné nehody, kdy auto srazilo a těžce zranilo chodkyni.Foto: Deník / Běčák Libor

Nehoda se stala 17. prosince 2013. Žena přecházela silnici z chodníku ke svému domu. Tehdy 52letý řidič Suzuki Ignis Ladislav K. ji při jízdě ve směru od Havířova na Stonavu přehlédl a nestačil střetu zabránit. 51letá Pavla M. byla ve velmi těžkém stavu hospitalizována celý rok v různých nemocnicích.

Policie případ dvakrát ukončila s tím, že viníkem je chodkyně a havířovský magistrát ji potrestal pokutou. Příbuzní se však s takovým závěrem nesmířili a iniciovali další vyšetřování, vypracování nových znaleckých posudků a také vyšetřovacího pokusu na místě nehody.

Zjišťovalo se, zda si chodkyně při přecházení počínala opatrně a jestli ji řidič mohl vidět a střetu zabránit. Nehoda se stala v 17 hodin, tedy už za tmy.

Doživotní následky

Na základě nových zjištění a důkazů byl případ překvalifikován a za viníka byl označen řidič. Ten byl posléze obviněn a jako obžalovaný stanul před soudem.

V posledním dni soudního jednání vypovídal znalec z oboru zdravotnictví. Ten shrnul, jaká zranění žena při střetu s automobilem utrpěla.

„Žena utrpěla mnohočetná zranění povrchová i vnitřní. Jednalo se o různé zlomeniny, tržnou ránu na hlavě, poranění krčních i hrudních obratlů, zlomeninu pánve či zhmoždění krční míchy. Vinou poranění míchy došlo k ochrnutí končetin, k omezení mimiky i mluvy. K dalším komplikacím zdravotního stavu dochází vlivem dlouhodobého upoutání na lůžko. Výrazné zlepšení se nedá očekávat,“ uvedl ve středu znalec Marek Dokoupil.

Pro zraněnou ženu znamenala nehoda zásadní zlom v jejím životě. Dříve pracovala jako učitelka a ředitelka školy, byla zastupitelkou Albrechtic. V důsledku nehody téměř nevidí, nehýbe žádnou končetinou, pohybuje se pouze na vozíku a je plně odkázána na cizí pomoc.

Zmocněnkyně poškozené chodkyně navrhla vypracování nového znaleckého posudku, který by mohl objasnit průběh nehody a rychlost vozidla v době kolize. Nový posudek a výslech dalších svědků navrhl i obžalovaný. Soudkyně však tyto návrhy zamítla.

Trest nebo zproštění?

Státní zástupce Tomáš Polách ve své závěrečné řeči netrval na tom, aby byl řidič uvězněn: „Na přímém přehledném a osvětleném úseku přehlédl chodkyni přecházející vozovku z jeho pohledu zleva doprava. Navrhuji podmíněný v první polovině trestní sazby s delší zkušební dobou, zákaz řízení přesahující polovinu sazby a povinnost uhradit vzniklou škodu.“

Podle obhájce obžalovaného nebyla v průběhu dokazování vina prokázána. „Je zřejmé, že poškozenou srazil jiný automobil jedoucí v protisměru. Nebylo prokázáno, že se nehoda stala tak, jak je popsána v obžalobě a že ji zavinil obžalovaný. Ten by měl být zproštěn,“ řekl obhájce.

„Je mi líto, jak paní dopadla. Zvláště, když jsme se jí snažili poskytnout první pomoc. Nehodu jsem ale nezavinil,“ řekl obžalovaný Ladislav K.

Podmínka a zákaz řízení

Soud nakonec v rozsudku vinu řidiče uznal. Potrestal ho vězením v délce 8 měsíců s podmíněným odkladem na 24 měsíců. Dva roky nesmí řídit motorová vozidla. Ochrnuté ženě by měl zaplatit téměř 1,5 milionu korun jako bolestné a náklady na léčení. Na další více než 3 miliony si náklady vyčíslila zdravotní pojišťovna. Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaný, státní zástupci i zmocněnkyně si ponechali lhůtu na případné odvolání.

„V případu bylo vypracováno několik znaleckých posudků. Obžalovaný vinu popírá, tvrdí, že on ženě tak závažná zranění nezpůsobil. Soud ale má za prokázané, že porušil zákon, když nepřizpůsobil rychlost jízdy a nevěnoval se dostatečně řízení. Při jízdě měl předpokládat pohyb chodců a na přehledném úseku měl chodkyni vidět a reagovat na ni. Část pochybení je i na straně chodkyně, a to zhruba ve 30 procentech, když při přecházení vozovky mohla vidět a reagovat na blížící se automobil,“ řekla při vyhlašování rozsudku soudkyně Petra Richterková.

Vyčíslenou škodu by v případě pravomocného potrestání řidiče, měla uhradit pojišťovna z povinného ručení. Rodina těžce postižené ženy se však chce domáhat i dalšího odškodnění. Manžel žádá 9 milionů a každý ze dvou synů po čtyřech milionech. Peníze mají sloužit k zajištění péče o ochrnuté ženy. S tímto nárokem je soudkyně odkázala na občansko-právní řízení. "Nám jde především o to, aby maminka byla zcela zbavena viny. Proto budeme bojovat dále," řekl po ukončení středečního jednání jeden ze synů. 

Autor: Libor Běčák

18.1.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 12 200 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný/á se psem. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Hasičská 551/52 Ostrava - Hrabůvka, V případě splnění uvedených kritérií zasílejte své životopisy na e-mail: info@ibex-sbs.cz, Na základě toho můžete být přizvání k výběrovému řízení. , , Požadujeme:, Trestní bezúhonnost, vlastní pes služebního plemene podmínkou, výhodu certifikát - strážný, samostatnost, spolehlivost, praxe v oboru vítána.. Pracoviště: Ibex security s.r.o.;, Hasičská, č.p. 551, 700 30 Ostrava 30. Informace: Zoltán Bedeč, +420 601 372 175(po-pá8:00až15:00).

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v elektronice Technik/čka elektronik/čka v elektroakustice. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Čs. legií 148/14, Moravská Ostrava, Přihlášky zasílat do 15. 6. 2018 nebo e-mailem adam.spinka@ndm.cz, technika@ndm.cz, Pokud nás Vaše přihláška do VŘ zaujme, budeme Vás kontaktovat. Stanislav Muntág, technický šéf NDM, 603 414 783. Adam Špinka, vedoucí zvuku NDM, 739 302 849., , Požadavky: , -VŠ nebo SŠ elektrotechnické se zaměřením na slaboproud, -odborné technické dovednosti v oboru audio a videotechnických záznamů , -odborné technické dovednosti v oboru audio a videotechnických systémů, -navrhování a provádění modernizace technických prostředků, -schopnost provádět odbornou údržbu speciálních zařízení a elektronických systémů, -znalost práce s technikou pro zpracování zvuku a obrazu výhodou, -trestní bezúhonnost, -vyhovující lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci, , Zaměstnanecké výhody:, Podnikové stravování, dovolená navíc, zajištění ubytování., PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení.. Pracoviště: Národní divadlo moravskoslezské, příspěvková organizace, divadlo jm, Čs. legií, č.p. 148, 702 00 Ostrava 2. Informace: Stanislav Muntág, +420 603 414 783,739 302 849.

Výroba - Výroba Montér 19 000 Kč

Montéři a opraváři elektrických vedení Elektromontér/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Oběžná 163/19, Ostrava - Mariánské Hory, Kontakt telefonicky 602 434 640 nebo na e-mail., , Požadujeme: Min. vyhláška 50 §5, možno i bez praxe., Zaměstnanecké výhody: Dovolená navíc, příspěvek na důchodové spoření.. Pracoviště: Eltom, s.r.o., Oběžná, č.p. 163, 709 00 Ostrava 9. Informace: Jiří Němec, +420 602 434 640.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 610 Kč

Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I a II. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22610 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Prosíme zájemce, aby se pečlivě seznámili s podmínkami výběrového řízení na: http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4440621, Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 6. června 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj, Na Jízdárně 3162/3, 709 00 Ostrava, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna3200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 4hun2cu., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místa 320126 a 321525 vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I a II, Odboru kontrolním I – Ostrava“.. Pracoviště: Finanční úřad pro moravskoslezský kraj, územní pracoviště ostrava i, Jurečkova, č.p. 940, 702 00 Ostrava 2. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na stadionu, kde hraje své domácí zápasy fotbalový Baník, chce Ostrava v lednu uspořádat Winter Classic. Hokejisté Vítkovic na něm vyzvou v regionálním derby Třinec, ale také mistrovskou Kometu Brno. V Česku se zatím hrály hokejové zápasy pod širým nebem
1 22

Ostrava chce uspořádat Winter Classic!

Marek Hlinka

Baníkovec Hlinka: Mohli jsme mít už klid, pořád to ale máme ve svých rukou

ON-LINE rozhovor s Petrou Hradilovou k Festivalu v ulicích 2018 v Ostravě

Ředitelka Festivalu v ulicích - jedné z největších událostí léta v Ostravě - Petra Hradilová bude jako host ON-LINE rozhovoru Deníku ve středu 30. května odpovídat na dotazy čtenářů.

Škatulata, „hejbejte“ se. V Polance připravují přesun institucí

Polanka nad Odrou uplatňuje koncepci využití obecních budov. Nejenže je hodlá postupně všechny zrekonstruovat, což už se děje, ale zároveň chce jednotlivé instituce přesunout. Co kde bude?

Noc kostelů. Ostravské chrámy se v pátek otevřou veřejnosti

Další ročník akce s názvem Noc kostelů se uskuteční ve všech diecézích na území České republiky v pátek 25. května 2018.

VIDEO: V centru Ostravy ve čtvrtek odpoledne vykolejila tramvaj

Kolaps veřejné dopravy v Ostravě ve čtvrtek odpoledne způsobila vykolejená tramvaj v centru města.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT