Nehoda se stala 17. prosince 2013. Žena přecházela silnici z chodníku ke svému domu. Tehdy 52letý řidič Suzuki Ignis Ladislav K. ji při jízdě ve směru od Havířova na Stonavu přehlédl a nestačil střetu zabránit. 51letá Pavla M. byla ve velmi těžkém stavu hospitalizována celý rok v různých nemocnicích.

Policie případ dvakrát ukončila s tím, že viníkem je chodkyně a havířovský magistrát ji potrestal pokutou. Příbuzní se však s takovým závěrem nesmířili a iniciovali další vyšetřování, vypracování nových znaleckých posudků a také vyšetřovacího pokusu na místě nehody.

Zjišťovalo se, zda si chodkyně při přecházení počínala opatrně a jestli ji řidič mohl vidět a střetu zabránit. Nehoda se stala v 17 hodin, tedy už za tmy.

Doživotní následky

Na základě nových zjištění a důkazů byl případ překvalifikován a za viníka byl označen řidič. Ten byl posléze obviněn a jako obžalovaný stanul před soudem.

V posledním dni soudního jednání vypovídal znalec z oboru zdravotnictví. Ten shrnul, jaká zranění žena při střetu s automobilem utrpěla.

„Žena utrpěla mnohočetná zranění povrchová i vnitřní. Jednalo se o různé zlomeniny, tržnou ránu na hlavě, poranění krčních i hrudních obratlů, zlomeninu pánve či zhmoždění krční míchy. Vinou poranění míchy došlo k ochrnutí končetin, k omezení mimiky i mluvy. K dalším komplikacím zdravotního stavu dochází vlivem dlouhodobého upoutání na lůžko. Výrazné zlepšení se nedá očekávat,“ uvedl ve středu znalec Marek Dokoupil.

Pro zraněnou ženu znamenala nehoda zásadní zlom v jejím životě. Dříve pracovala jako učitelka a ředitelka školy, byla zastupitelkou Albrechtic. V důsledku nehody téměř nevidí, nehýbe žádnou končetinou, pohybuje se pouze na vozíku a je plně odkázána na cizí pomoc.

Zmocněnkyně poškozené chodkyně navrhla vypracování nového znaleckého posudku, který by mohl objasnit průběh nehody a rychlost vozidla v době kolize. Nový posudek a výslech dalších svědků navrhl i obžalovaný. Soudkyně však tyto návrhy zamítla.

Trest nebo zproštění?

Státní zástupce Tomáš Polách ve své závěrečné řeči netrval na tom, aby byl řidič uvězněn: „Na přímém přehledném a osvětleném úseku přehlédl chodkyni přecházející vozovku z jeho pohledu zleva doprava. Navrhuji podmíněný v první polovině trestní sazby s delší zkušební dobou, zákaz řízení přesahující polovinu sazby a povinnost uhradit vzniklou škodu.“

Podle obhájce obžalovaného nebyla v průběhu dokazování vina prokázána. „Je zřejmé, že poškozenou srazil jiný automobil jedoucí v protisměru. Nebylo prokázáno, že se nehoda stala tak, jak je popsána v obžalobě a že ji zavinil obžalovaný. Ten by měl být zproštěn,“ řekl obhájce.

„Je mi líto, jak paní dopadla. Zvláště, když jsme se jí snažili poskytnout první pomoc. Nehodu jsem ale nezavinil,“ řekl obžalovaný Ladislav K.

Podmínka a zákaz řízení

Soud nakonec v rozsudku vinu řidiče uznal. Potrestal ho vězením v délce 8 měsíců s podmíněným odkladem na 24 měsíců. Dva roky nesmí řídit motorová vozidla. Ochrnuté ženě by měl zaplatit téměř 1,5 milionu korun jako bolestné a náklady na léčení. Na další více než 3 miliony si náklady vyčíslila zdravotní pojišťovna. Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaný, státní zástupci i zmocněnkyně si ponechali lhůtu na případné odvolání.

„V případu bylo vypracováno několik znaleckých posudků. Obžalovaný vinu popírá, tvrdí, že on ženě tak závažná zranění nezpůsobil. Soud ale má za prokázané, že porušil zákon, když nepřizpůsobil rychlost jízdy a nevěnoval se dostatečně řízení. Při jízdě měl předpokládat pohyb chodců a na přehledném úseku měl chodkyni vidět a reagovat na ni. Část pochybení je i na straně chodkyně, a to zhruba ve 30 procentech, když při přecházení vozovky mohla vidět a reagovat na blížící se automobil,“ řekla při vyhlašování rozsudku soudkyně Petra Richterková.

Vyčíslenou škodu by v případě pravomocného potrestání řidiče, měla uhradit pojišťovna z povinného ručení. Rodina těžce postižené ženy se však chce domáhat i dalšího odškodnění. Manžel žádá 9 milionů a každý ze dvou synů po čtyřech milionech. Peníze mají sloužit k zajištění péče o ochrnuté ženy. S tímto nárokem je soudkyně odkázala na občansko-právní řízení. "Nám jde především o to, aby maminka byla zcela zbavena viny. Proto budeme bojovat dále," řekl po ukončení středečního jednání jeden ze synů.