Falešná blondýnka a dva ostravští dopravní policisté figurují v případu údajného uplácení, který ve čtvrtek s definitivní platností uzavřel Krajský soud v Ostravě. Oba ochránci zákona dostali podmíněné tresty. Žena, která měla uplácet, již nějakou dobu sedí ve vězení.

FALEŠNÁ BLONDÝNKA

Policisté nad ránem zastavili v Ostravě-Hrabůvce osobní vozidlo. V něm seděla blondýnka. Ochráncům zákona předložila občanský průkaz. Po upozornění, že na fotografii není ona, sundala paruku. Vzápětí přiznala, že nemá řidičský průkaz a paruku nosí proto, aby ji za volantem nepoznali místní policisté. Jak později dodala, měla uložený zákaz řízení.

Podle žaloby pak veliteli hlídky mezi čtyřma očima nabídla všechny cennosti. Dva mobily, dvoje hodinky a 600 korun. Nakonec odjeli na nedaleké parkoviště, kde dohodli podrobnosti. Žena měla do dalšího dne dodat 5000 korun. Později se telefonicky domluvili na odpoledním setkání v okolí nákupního centra. Žena však byla zcela bez peněz, tak si krátce před schůzkou vzala na nalezený občanský průkaz půjčku ve výši dva tisíce korun, více nedostala. Hotovost poté údajně předala policistovi. Takto vypovídala po svém zadržení.

JINÝ ZLOČIN

Vše vyšlo najevo náhodou. Kriminalisté vyšetřující jiný případ během prověřování odposlechů získali informace o možném podplácení. Vzápětí se rozjelo vyšetřování.

Oba policisté skončili před soudem. Veliteli hlídky hrozilo až deset let. Obžalobu odmítl. Potvrdil, že řidičku zastavili. Během rozhovoru si prý uvědomil, že se již někdy viděli. Pak mezi nimi přeskočila jiskra a jeli si na parkoviště popovídat. „Byly tam vzájemné sympatie,“ řekl obžalovaný.

Získal od ní telefonní číslo s tím, že si zavolají. Když se druhý den setkali, prý poznal, že je to feťačka, a již s ní nechtěl mít nic společného.

Také druhý policista, nad kterým se vznášela hrozba až pětiletého žaláře, vinu popřel. Podle svých slov situaci pouze jistil ze služebního auta. „Nic jsem neudělal, chci očistit své jméno. Nechci být spojován s kolegou, který si z kontroly udělal seznamku,“ prohlásil.

Podle státního zástupce ale existuje dostatek důkazů. Kromě odposlechů je to zejména výpověď řidičky, která vše detailně popsala.

TRESTY

Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek veliteli hlídky za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby uložil tři roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky.

Vyslovil mu také tříletý zákaz působení v bezpečnostních sborech. Druhý ochránce zákona odešel za zneužití pravomoci úřední osoby s ročním podmíněným trestem odloženým na zkušební osmnáctiměsíční lhůtu. Rok nesmí pracovat u bezpečnostních sborů. Rozsudek je pravomocný a není proti němu odvolání.

Do problémů se dostala i žena nabízející úplatek. V souvislosti s další trestnou činností byla již dříve odsouzena k několikaletému žaláři. Je to už její třináctý trest.

Shodou okolností v současně době Generální inspekce bezpečnostních sborů prošetřuje jiného ostravského policistu, který koncem ledna na dálnici D1 převzal od polského řidiče 400 zlotých a nevystavil mu potvrzení. Hrozí mu až pět let vězení.

K TÉMATU 

Téměř pět roků, několik rozsudků Událost se stala již v srpnu 2014. V říjnu v roce 2016 padl první verdikt. Velitel hlídky byl odsouzen k tříletému pobytu ve vězení, jeho kolega dostal patnáctiměsíční podmíněný trest. Krajský soud v březnu 2017 rozsudek zrušil a případ vrátil okresnímu soudu. V té době došlo ke změně předsedy senátu okresního soudu. Část důkazů musela být v novém hlavním líčení provedena znovu. Druhý rozsudek byl vynesen v listopadu 2018. Oba si polepšili. Veliteli hlídky okresní senát místo vězení vyměřil tříletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky, polepšil si i jeho kolega, jenž odešel s ročním podmíněným trestem s odkladem na dva roky. Oba se odvolali ke Krajskému soudu v Ostravě. Ten ve čtvrtek uložil mírnější tresty: veliteli hlídky tři roky s odkladem na tři roky, druhému policistovi rok s odkladem na jeden rok a půl. U obou upravil zákaz činnosti u ozbrojených složek, a to na tři roky, respektive na rok.