Prvotní obavy, že by mohlo jít o rasistický útok, se nepotvrdily. Vše zatím nasvědčuje tomu, že se v domě zřejmě vařily drogy. Tuto verzi potvrzuje i přítomnost ostravských kriminalistů ze speciálního protidrogového Toxi týmu, kteří ještě v pátek odpoledne případ přímo na místě vyšetřovali.

Z oficiální zprávy, kterou vydala policie, vyplývá, že kriminalisté uvnitř našli chemikálie a předměty sloužící k výrobě drog. „Zajištěné stopy, chemikálie budou zaslány ke znaleckému zkoumání. Příčina výbuchu je předmětem prověřování, nicméně vzhledem ke zjištěným faktům je jednou z prověřovaných verzí možnost iniciace výbuchu vznícením chemické látky,“ konstatovala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

V inkriminované době se v domě nacházelo několik lidí, kteří v panice vyběhli ven. Nejhůře dopadl třiadvacetiletý mladík, který byl s popáleninami převezen do nemocnice.

Dům byl při explozi poškozen, část se dokonce vychýlila. Dovnitř se proto kvůli podezření z narušené statiky nemohl během noci nikdo vrátit. Objekt, a tedy i místo činu po celou dobu hlídali policisté. Statik jim až po ránu povolil vstup do objektu. Zda bude nutné dům zbourat, není zatím jasné.

Kriminalisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení a výrobu a držení předmětů k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky.

V souvislosti s výbuchem musela policie prověřit i možnost, zda se nemohlo jednat o rasový útok. Tato varianta se ale nepotvrdila. „Z výsledků dosavadního vyšetřování můžeme vyloučit rasový podtext,“ řekla Holčáková.

Obyvatelé této osady v minulosti nejednou upozorňovali na podezřelé osoby, které touto kolonií údajně projížděly. Prý se jednalo o příznivce radikálních pravicových hnutí. O extremistickém činu se naposledy hovořilo v březnu letošního roku. Tehdy obyvatele jednoho z romských domů probudila zápalná láhev vhozená do jejich domu. Jen shodou šťastných okolností se nikomu nic nestalo. Mezi lidmi se mluvilo o rasovém útoku. Vyšetřování ale nakonec ukázalo, že láhev hodil soused. Tímto činem vyvrcholily dlouhodobé spory. Dva lidé byli v této souvislosti obviněni z pokusu o vraždu. Hrozí jim až patnáct let vězení.

Obřeznovémžhářském útokuv Bedřišce ČTĚTE ZDE!