Jak soud rozhodl, není známo. Mluvčí krajského soudu Lucie Böhmová nechtěla o podrobnostech hovořit.
„Je nutno vyčkat vrácení spisového materiálu okresnímu soudu k doručení rozhodnutí státnímu zástupci, obhájcům a obviněným,“ sdělila Deníku.
Vrchní státní zástupitelství v Olomouci u několika obviněných požadovalo rozšíření o takzvanou útěkovou vazbu. Okresní soud v Ostravě tomuto návrhu ale nevyhověl. Zastupitelství si proto podalo stížnost ke krajskému soudu, který ve středu o stížnosti rozhodoval.
Státní zastupitelství se obává toho, že pokud budou obvinění propuštěni, pokusí se o útěk.
V kauze byly dosud dvě vlny zatýkání. Při první bylo zadrženo a skončilo ve vazbě šest lidí, při druhé tři. Současné soudní jednání se týká pouze první skupiny. Jsou v ní bývalí pracovníci brněnské hospodářské kriminálky i policejní inspekce.
Ve středečním neveřejném zasedání ostravský krajský soud rozhodoval, zda u poloviny z šestice stíhaných je ještě nutná takzvaná útěková vazba. Pokud by dospěl k závěru, že není, mělo by to vliv na celou šestičlennou skupinu, která by mohla žádat své propuštění, řekl ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda.
Toflovým gangem je nazývána skupina brněnských expolicistů, která údajně vydírala podnikatele. Nejprve si vymyslela křivé obvinění z nějakého hospodářského deliktu a zahájila stíhání vytypovaného podnikatele. Následně mu nabídla, že vše zahladí za úplatek. Mohl se pohybovat v rozmezí od desítek tisíc korun až do milionů. Podle policie vydírali v letech 1998 až 2010.
Šéfem skupiny, podezřelé z třiceti korupčních kauz, byl prý bývalý pracovník jihomoravské hospodářské kriminální policie Michal Tofl. Loni ho v Brně zastřelil neznámý pachatel samopalem.
Jaroslav Perdoch + čtk