Podle obžaloby byl součástí sedmnáctičlenného komanda, jež v neděli 7. října 2018 v obci Březová na Opavsku přepadlo vozidlo příznivců SFC Opava, kteří se vraceli ze zápasu svého týmu. Akci baníkovci plánovali několik týdnů a detailně se na ni připravovali. Rozbili auto a zmocnili se vlajek.

Já ne!

Martin Š. se jako jediný nepřiznal. Zbylých šestnáct mužů během soudu uzavřelo se státním zástupcem dohodu o vině a trestu, případně prohlásili vinu. Třináct z nich vyvázlo s podmíněným odsouzením, tři by měli jít do vězení na pět let.

Fanoušci Baníku Ostrava. Ilustrační foto.
Chuligáni Baníku se odvolávali na tradice, reakce soudu byla nekompromisní

„Zásadním způsobem odmítám, že bych se dopustil jednání, které je mi kladeno za vinu. Na místě činu uvedeném v obžalobě jsem se vůbec nenacházel,“ prohlásil Martin Š. Potvrdil jen, že se osudného dne dostavil na svolaný sraz do ostravské restaurace Kotva, odkud komando v několika vozech odjelo do Březové. On ale zůstal v Ostravě.

„S kluky jsem chvilku poseděl. Pak řekli, že jedou do Opavy. Nevěděl jsem proč, neslyšel jsem, že by se něco konkrétního domluvilo. Protože jsem v té době měl podmínku a nechtěl jsem mít problémy se zákonem, rozhodl jsem se, že tam nepojedu. Šel jsem cvičit do fitness centra v Ostravě-Zábřehu,“ uvedl Martin Š.

Prý byl domluvený s bývalým známým fotbalistou Baníku Ostrava Martinem Lukešem. Ten v rámci své výpovědi u soudu potvrdil, že měl onoho dne s obžalovaným skutečně schůzku v posilovně.

Otisk dlaně

Jedním z hlavních důkazů proti Martinu Š. byl otisk jeho dlaně na přední kapotě přepadeného automobilu. Martin Š. to nepopřel, snažil se však soud přesvědčit o své verzi. Den před činem údajně odjel do Opavy, aby dohodl rvačku před blížícím se listopadovým derby Baník - Opava. V sobotu 6. října se s dalším člověkem vydal do Opavy. O koho se jednalo, neřekl.

„Já jsem neřídil, protože nemám řidičák. Řídila osoba, kterou považuji za osobu blízkou, proto nechci uvádět její jméno, abych jí svou výpovědí nepřivodil nějaké problémy,“ vysvětlil a dodal: „Dojeli jsme na konkrétní adresu v Opavě, bylo to takové menší sídliště,“ uvedl Martin Š. Před jedním z domů stálo auto, které mu předtím jeho známí popsali.

Jan Laštůvka při loučení.
KOMENTÁŘ: Bolavý konec legendy Baníku. Okamžik, který si kdekdo nepřipouštěl

„Seděl jsem v našem autě, aby mě nikdo zbytečně neviděl. Čekal jsem, až ten člověk vyjde z domu. Seděl jsem tam více než hodinu. Zbytečně. Nikde nikdo. Už jsem nemohl déle čekat,“ řekl Martin Š. nakonec vystoupil a okolní dopravní značky polepil nálepkami Baníku Ostrava.

„Potom jsem jednu nálepku nalepil na to auto. To mezi fanouškovskými kluby znamená, že se blíží derby, a že se chceme s druhou stranou střetnout. Nálepku jsem nalepil přímo na čelní sklo auta, aby si toho ten člověk všiml,“ řekl Martin Š. Jak dodal, před nalepením celé auto obešel. A tak prý mohlo dojít k tomu, že se dotkl kapoty.

Svědectví nepomohlo

Nalepení známky na čelní sklo paradoxně potvrdil i fanoušek Opavy, který seděl za volantem vozu, které baníkovci následujícího dne přepadli. Uvedl, že v neděli ráno 7. října 2018 skutečně na čelním skle našel nálepku Baníku Ostrava.

Soud ale jeho výpověď označil za účelovou. „Je zde zjevná snaha zlepšit postavení pana obžalovaného,“ řekl soudce s tím, že se přepadený fanoušek SFC Opavy snažil od prvního okamžiku celou událost bagatelizovat. Opavan opakovaně vyjádřil údiv nad tím, jak vysoké tresty aktérům hrozí. Během své první účasti u soudu dokonce odmítl vypovídat. Jazyk mu rozvázala až pořádková pokuta. Bylo však zřejmé, že se mu mluvit nechce a vše se snažil zlehčovat.

Fotbalisté Baníku Ostrava proti Slovácku. Před zápasem se klub i fanoušci rozloučili s brankářem Janem Laštůvkou.
Laštůvka o rozlučce v Baníku: Tým se hodně změnil, konec mě vzal. Co budoucnost?

Podle soudu byla vina Martina Š. jednoznačně prokázána, a to nejen na základě otisku dlaně. Senát využil i výpisy z telekomunikačního provozu. Zabýval se také postavením a rolí Martina Š. v rámci fotbalových chuligánů.

Soud nakonec Martina Š. uznal vinným z loupeže a poškození cizí věci. „Došli jsme k závěru, že se pan obžalovaný činu zúčastnil. Spáchal ho jako člen organizované skupiny,“ uvedl soudce s tím, že šlo o detailně naplánovaný a zákeřný útok. Martin Š. by měl ve vězení strávit šest let a devět měsíců.

Zákaz na Baník

Senát konstatoval, že nenašel žádné polehčující okolnosti. Naopak. Zmínil ty přitěžující. Martin Š byl již v minulosti za fotbalového násilí odsouzen. Nepoučil se však a účastnil se dalších akcí. „Je ochoten riskovat i to, že to pro něj může mít negativní právní důsledky,“ prohlásil soudce.

Petr H. byl svého času vůdcem Chuligánů z Bazalů.
Zpověď vůdce baníkovských chuligánů. O bitkách a vězeňském prozření

Přepadení z října 2018 se Martin Š. navíc dopustil ve zkušební lhůtě desetiměsíčního podmíněného odsouzení. To znamená, že mu bude tento trest přeměněn na vězení. Kromě šesti roků a devíti měsíců za loupež ho tak čeká dalších deset měsíců žaláře. Soud mu také uložil šestiletý zákaz vstupu na utkání Baníku Ostrava a reprezentace.

Martin Š. žádající zproštění viny se na místě odvolal. Státní zástupce Vít Legerský, jenž navrhoval sedmileté vězení, si ponechal lhůtu k vyjádření.

Přepadení
K činu došlo 7. října 2018. Baníkovské komando tehdy přepadlo příznivce fotbalového klubu SFC Opava vracející se z utkání svého týmu. Kuklami maskovaní násilníci v obci Březová na Opavsku připravili rafinovanou silniční past, kdy předstírali defekt. Když Opavané ve svém autě zastavili, z dalších ukrytých vozů vyskákali maskovaní násilníci. Zmocnili se klubových věcí rivalů, poškodili jejich vozidlo a uprchli. Hlavní organizátoři akci plánovali několik týdnů.