Podcenil prevenci a zanedbal údržbu domu. Z něj se loni v únoru uvolnil kus ledu a těžce zranil tehdy pětiletou Elišku. Tak odůvodnil včerejší průlomový rozsudek nad dvaatřicetiletým mužem Okresní soud v Ostravě.

Za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti udělil roční podmínku s odkladem na osmnáct měsíců.

Podrobně jsme o případu informovali zde:

Pád ledu ze střechy krutě zasáhl do života dvou rodin

„S rozsudkem jsme spokojeni. Je to precedent v České republice,“ řekl krátce po skončení jednání obhájce poškozených Jaromír Jaroš.
Před soudem stanula i dvaatřicetiletá manželka muž, která je majitelkou domu. Manželé už dříve vyjádřili lítost nad celou událostí. Odmítli však, že by zranění zavinili svou nedbalostí.

„Strašně nás mrzí, co se stalo. Jsem ale přesvědčena, že jsme udělali vše pro zajištění bezpečnosti,“ prohlásila před soudem spolumajitelka domu, podle které její manžel několikrát denně střechu kontroloval, a to jak pohledem z chodníku, tak i přímo ze střechy.

Žena také zdůraznila, že střecha byla zabezpečena i nadokapními žlaby. Ty mají nejen odvádět vodu, ale také zachytit sníh. Bohužel, ledový kus se údajně vytvořil v místech, kam nebylo ze střešních oken ani z chodníku vidět. Manželé si byli natolik jisti zabezpečením střechy, že ani neuzavřeli pojistku pro případ zranění sněhem či ledem.

K neštěstí došlo 19. února loňského roku krátce před 13. hodinou v ulici Přemyslovců v Ostravě-Mariánských Horách. V té době kolem domu procházela čtyřiatřicetiletá žena tlačící kočárek s dítětem. Za ní šla pětiletá dcera, kterou zasáhl led ze střechy. Dívka upadla do bezvědomí. Matka se jí okamžitě snažila pomoci.

Vzápětí na místo dorazila záchranná služba.

Dívka utrpěla těžká zranění, mimo jiné silné krvácení do mozku. Začaly jí selhávat vnitřní orgány včetně srdce. Lékaři ji museli několikrát oživovat. Léčba trvá dodnes a zranění zřejmě zanechá trvalé následky.