Muž se oběsil v cele na prostěradle. Stalo se tak v minulých dnech v odpoledních hodinách. Našel ho vězeňský dozorce. Snahy o oživení byly marné, přivolaný lékař konstatoval smrt. Informace Deníku v úterý potvrdila mluvčí Vazební věznice v Ostravě Marie Bílková.

Z jakých konkrétních zločinů se muž zodpovídal, a jak dlouho ve vazební věznici pobýval, odmítla Bílková sdělit. „Mohu jen uvést, že to byla násilná trestná činnost. K délce pobytu se nebudu vyjadřovat,“ konstatovala Bílková.

Policisté a vězeňští vyšetřovatelé nyní zkoumají, zda dozorci něco nezanedbali nebo neporušili vnitřní předpisy. „Případ je v šetření. Výsledky zatím neznáme,“ dodala Bílková.

Sebevražda patří v ostravské vazební věznici ke zcela výjimečným a mimořádným událostem. Poslední takovou událost jsme tu měli v srpnu 2007. Podle zjištění Deníku se tehdy pro dobrovolný odchod ze světa rozhodl osmatřicetiletý muž obviněný z vraždy. Na život si sáhl jen několik dnů před zahájením soudního procesu. Pořezal se břitem holicího strojku na zápěstí. Tento muž v roce 2006 brutálně usmrtil spolumajitele ostravské tiskárny, ve které sám pracoval. Pod falešnou záminkou ho vylákal na odlehlé místo v Ostravě-Přívoze, kde jej ubodal.

Zřejmě nejznámějším vězeňským sebevrahem je Otakar T., stíhaný v souvislosti s vraždou devítileté Aničky z Prahy. Po svém zadržení se v březnu letošního roku pokusil oběsit ve vazební cele pankrácké věznice v Praze. Přežil, později však v nemocnici zemřel. Pět lidí z věznice kvůli smrti Otakara T. přišlo o místo.

Ve věznicích České republiky se každým rokem zabije kolem deseti obviněných a odsouzených. Dalších přibližně sedmdesát se o sebevraždu pokusí. Vyplývá to z údajů zveřejněných na internetových stránkách Vězeňské služby České republiky.

ČLÁNEK VYŠEL VE STŘEDEČNÍM(1.6.2011) TIŠTĚNÉMVYDÁNÍ MORAVSKOSLEZSKÉHO DENÍKU.