V plném rozsahu tak potvrdil rozsudek Krajského soudu v Ostravě z letošního léta, proti kterému se oba obžalovaní odvolali. „Jejich odvolání jsme zamítli jako nedůvodné," řekl mluvčí Vrchní soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský s tím, že ostravský soud zcela správně rozhodl o vině a uložené tresty rozhodně nejsou nepřiměřeně přísné.

Vyšší trest si odpyká Vladislav Moroň, o rok méně dostal jeho spolupracovník Vladimír Valent. Skupina složená z Čechů a Poláků zpracovala přes tři tuny tabákových listů. Vyrobili

z něj tabák ke kouření, ze kterého neodvedli spotřební daň.

Stát připravili o více než sedm milionů korun. O dalších sedm milionů by přišel, pokud by se na černý trh dostalo kuřivo, které policisté a celníci zabavili ve třech skladech v Ostravě.

Podle předsedy senátu Jaroslava Zbožínka nemá soud o jejich vině ani způsobené škodě pochyb. „Kvůli podílu na trestné činnosti u obžalovaných Valenty a Moroně, který je navíc totálně nesebekritický a má nejbohatší trestní rejstřík, nejsou tresty nepřiměřeně přísné," uvedl soudce Zbožínek.

Členové skupiny tuny tabákových listů do Česka dováželi z Moldavska, Itálie a Bulharska. Gang využíval toho, že jejich dovoz do Česka nepodléhá spotřební dani. Té podléhá až hotové kuřivo. V Ostravě pak z tabákových listů nelegálně vyráběli tabák ke kouření, ze kterého ale neodvedli spotřební daň. Moroň podle obžaloby zajistil pronájem skladů v Ostravě, jejich stavební úpravu a financoval také jejich vybavení potřebným zařízením. Za sklady platil nájem a vyplácel najaté pracovníky, kteří nelegální kuřivo vyráběli. Obhajoba však tvrdila, že se na trestné činnosti vůbec nepodílel. „V žádném případě jsem neprodával tabákové výrobky, šlo o prodej drogistického zboží," uvedl Moroň.

Soudce se však jeho obhajobě podivil, poukázal na výpovědi ostatních členů skupiny. „Ostatní obžalovaní uvedli, že to byl on, který to zabezpečoval a řídil, a obžalovaný se dnes tváří, že tam provozoval svůj obchod. Proč by se všichni proti němu spikli?" podotkl předseda senátu. Naopak Valent se k činnosti doznal, podle obhájce svou výpovědí napomohl také vyšetřování. Soud žádal o snížení trestu, ale neuspěl.

GANG

Mezinárodní gang čítal osm lidí. „U šesti z nich byla věc vyloučena k samostatnému projednání a rozhodnuto bylo v prosinci 2015," uvedla již dříve mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová. Soud tehdy dvěma Polákům vyměřil šest let žaláře, dalšímu pak o rok méně. Všichni byli zároveň vyhoštěni z České republiky. Do vězení by měl jít i muž z Moravskoslezského kraje, a to na dva a půl roku. Dvě ženy vyvázly s podmíněnými tresty. Tyto rozsudky jsou již pravomocné. Nyní přišli na řadu hlavní organizátoři Moroň a Valenta. Rozsudek nad nimi je pravomocný a není proti němu odvolání. V úvahu přichází jen dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nemá odkladný účinek. Oba tak musejí nastoupit do vězení.