Hlídka vyjížděla k osmdesátileté ženě z Ostravy-Výškovic, jež upadla ve svém bytě. Při pádu se udeřila do hlavy, stěžovala si také na bolest zad a jícnu. „Strážníci dohlíželi na její zdravotní stav až do příjezdu rychlé záchranné služby. Lékař následně rozhodl o jejím převozu na traumatologické oddělení,“ uvedl mluvčí ostravské městské policie Michal Maršo. Strážníci spěchali také do Moravské Ostravy, kde tlačítko nouze stiskla čtyřiadevadesátiletá žena. Uvedla, že se necítí dobře, je malátná a je jí na zvracení. Skončila v péči zdravotnického personálu.
Po pádu si pomoc přivolala také šestaosmdesátiletá seniorka z Ostravy-Poruby. Žena upadla hlavou přímo na sporák.
„Strážníci na místo ihned přivolali lékařský personál, který rozhodl o jejím okamžitém převozu do nemocnice,“ dodal Maršo s tím, že v loňském roce strážníci zaznamenali 319 aktivací tlačítek. „V třiačtyřiceti případech bylo nezbytné přivolat na místo rychlou záchrannou službu, v pěti případech pak Policii ČR,“ řekl Maršo.
V letošním roce vyjížděly hlídky městské policie ve více než 130 případech. V devatenácti situacích byl na místo přivolán zdravotnický personál.
JAK TO FUNGUJE?
Podstatou projektu je instalace nouzového tlačítka v bytech seniorů a osob zdravotně handicapovaných. Tlačítka lze nosit na krku či ruce. Zmáčknutím si mohou lidé přivolat pomoc při zdravotních problémech. Další tlačítko se zpravidla umísťuje u dveří. Lze je použít i tehdy, když se do bytu pokouší dostat podezřelá osoba. Aktivace je zaznamenána na pracovišti městské policie pro příjem tísňových volání. Operátor pak na místo ihned vysílá nejbližší hlídku městské policie, popřípadě další složku integrovaného záchranného systému.