Policisté varují důchodce, aby své úspory nevydávali cizím osobám a už vůbec ne na základě telefonické žádosti někoho z rodiny o finanční výpomoc. O tom, že se zloději neštítí k okradení starých lidí využít jakoukoliv záminku, se v pátek přesvědčili hned tři důchodci z Ostravy. Policisté nyní hledají pachatele.

Díky legendě o dopravní nehodě přišel v pátek o 37 tisíc korun osmdesátiletý muž z Ostravy-Hrabůvky. „Neznámý pachatel zavolal seniorovi kolem půl desáté ráno na pevnou linku. Sdělil mu, že se jeho vnučka připletla do závažné dopravní nehody a potřebuje pomoc," přiblížila mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková. Senior se však ze začátku nedal, podlehl až po opakovaných voláních neznámého muže, který z něj nakonec vylákal finanční obnos ve výši téměř čtyř desítek tisíc korun. Oběť pak peníze předala pachateli. K objasnění věci už policisté zahájili úkony trestního řízení pro přečin podvodu.

Slyšeli plakat vnučku

Situace se opakovala přibližně o hodinu později v bytě čtyřiasedmdesátileté ženy z Ostravy-Zábřehu. Tentokrát však seniorce zavolala žena, která se za její vnučku vydávala. „Prostřednictvím hovoru na pevnou linku své oběti sdělila, že potřebuje pomoc v důsledku dopravní nehody. Finanční obnos ve výši 60 tisíc korun si pak od seniorky převzal muž, který se jí představil jako pojišťovací agent," upřesnila mluvčí Holčáková.

Oba senioři si až pozdějším telefonátem svým skutečným vnučkám ověřili, že byli podvedeni. Ihned tedy vše oznámili policistům. V obou případech oběti popsaly hovory jako emočně vypjaté a na druhé straně drátu dokonce měly slyšet pláč vnuček.

Muž za závěsem

Ve třetím případě šel pachatel najisto. Opakovaně zvonil u bytu jednaosmdesátileté seniorky v Ostravě-Porubě. Když však žena otevřela dveře, na chodbě nikdo nebyl. Situace se však opakovala a potřetí někdo zvonil nikoliv u bytu, ale u domovních dveří. „Seniorka se vydala ke vstupním dveřím, kde ovšem nikoho nezastihla. Když se po několika minutách vrátila do svého bytu, nalezla zde za závěsem schovaného muže, který z místa utekl. Později zjistila, že jí ukradl řetízek a náušnice," popsala Gabriela Holčáková.

Škoda na majetku byla odhadnuta na přibližně čtyři tisíce korun. Ke skutku došlo taktéž v pátek 5. prosince kolem 10.20 hodin, tedy v mezičase mezi oběma předešlými případy. Věc je kvalifikována jako krádež a porušování domovní svobody.

Senioři, neotvírejte cizím!

Vzhledem k aktuálně prověřovaným skutkům policisté znovu upozorňují zejména seniory, aby dbali základních zásad bezpečného chování. „Neotvírejte dveře cizím lidem a zvažte uložení velkých finančních částek, které máte doma, do bankovních ústavů. Rodiny seniorů by jim měly být při vkládání peněz do banky nápomocny a zásadně by neměly své starší příbuzné žádat o finanční výpomoc telefonicky," upozornila krajská policejní tisková mluvčí.