S definitivní platností o tom v pátek rozhodl Krajský soud v Ostravě, který v plném rozsahu potvrdil rozhodnutí ostravského okresního soudu z letošního ledna.

DVOJÍ ZAMÍTNUTÍ

Krajský senát zamítl odvolání státní zástupkyně. Ta pro násilníka požadovala delší pobyt za mřížemi. S námitkami neuspěl ani obžalovaný Jan S. z Opavska, jenž se domáhal nižšího trestu. „Trest je adekvátní,“ konstatoval soudce s tím, že byly správně vyhodnoceny jak polehčující, tak i přitěžující okolnosti. Samotný Jan S. se jednání na vlastní žádost nezúčastnil. Verdikt krajského soudu je pravomocný.

K činu došlo vloni v květnu kolem půlnoci. Žena se se vracela tramvají z práce domů. Vystoupila v Ostravě-Třebovicích. Spolu s ní cestoval i Jan S., který vyběhl za ní. Když zaregistrovala muže za sebou, několikrát změnila směr chůze.

Nakonec se ho zeptala, co po ní chce. Zvrhlík jí nabídl pět tisíc korun za ukázání prsou. Po odmítnutí se na ni podle obžaloby vrhl. Za ruce ji odtáhl přes silnici, pak ji chytil za vlasy a odvlékl na louku. Zde ji opět surově napadl s tím, že pokud mu bude po vůli, zaplatí deset tisíc korun. Pak ji začal osahávat a svlékat. Naštěstí se objevil svědek, který na násilníka zakřičel a přinutil ho k útěku.

Zachránce cestoval stejnou tramvají jako oběť a Jan S. „Když se zavíraly dveře, viděl jsem, jak za tou slečnou vyběhl z tramvaje. Podíval jsem se, co se děje. Ta žena jakoby ho odstrčila od sebe. Já jsem na další zastávce vystoupil,“ vzpomínal svědek, který v předtuše, že se něco mohlo stát, vyrazil zpátky. Nikoho již na místě nezastihl. Pak zaslechl volání o pomoc.

„Viděl jsem, jak ležela v trávě a on na ni klečel. Něco jsem na něho zakřičel, on utekl,“ uvedl zachránce, který vloni v listopadu převzal z rukou policejního prezidenta medaili za statečnost.

DEVIACE

Znalci u Jana S. zjistili deviaci, a to patickou sexuální agresivitu. Muž byl již v minulosti za mravnostní delikt odsouzen. Na Českobudějovicku obtěžoval dívku, kolem které projížděl ve voze. Zastavil u ní a nabídl jí odvoz domů, což odmítla. Jan S. vystoupil a začal ji osahávat. Současně jí navrhl, že pokud splní jeho sexuální přání, dostane peníze. Soud mu za to vyměřil podmíněný trest.