Podle senátu svou nedbalostí způsobil, že solárním elektrárnám byly neoprávněně uděleny licence. Tím mohly čerpat dotace na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Škoda byla vyčíslena na 310 milionů korun. 

Jak konstatovala předsedkyně senátu, Jaroslav Ch. se nezabýval všemi důkazy, které měl nebo mohl mít k dispozici.

Licence vydal přes to, že některé z opakovaně předložených revizních zpráv byly falešné, u dalších se objevily problémy. Na nesrovnalosti upozornila policie i státní zástupce. „Měl možnost si doplnit důkazy,“ řekla soudkyně s tím, že obžalovaný tak neučinil.

„Mohl si je opatřit před vydáním svého rozhodnutí,“ dodala předsedkyně senátu s tím, že úředník nezkoumal ani to, proč byly opakovaně předkládány revizní zprávy. 

Podle soudu ale nebylo prokázáno, že by svým rozhodnutím hodlal sobě nebo někomu jinému získat prospěch. Jak u soudu zaznělo, pouze si chtěl splnit své povinnosti v poměrně hektické době týkající se vydávání licencí fotovoltaickým elektrárnám.

Osmnáctiměsíční trest soud podmíněně odložil na zkušební lhůtu jeden a půl roku. Obžalovanému také uložil dvouletý zákaz účasti na rozhodování ve správních věcech. Verdikt není pravomocný. Jaroslav Ch. i státní zástupce si ponechali lhůtu k vyjádření.

KAUZA

V kauze fotovoltaických elektráren figurovala i bývalá šéfka ERÚ Alena Vitásková. Ta byla nejprve brněnským krajským soudem odsouzena k osmi a půl roku žaláře. Odvolací Vrchní soud v Olomouci ji ale pravomocně osvobodil. Jednatelé chomutovských elektráren již byli odsouzeni shodně k šesti rokům a devíti měsícům.