V krajním případě hrozilo vykolejení soupravy, obrovská škoda, zranění nebo dokonce i vážnější následky. K neštěstí nedošlo jen díky pohotovosti strojvůdce, který nebezpečí včas zpozoroval a stačil zabrzdit. Místem činu bylo kolejiště mezi železniční stanicí Ostrava-Vítkovice a zastávkou odbočka Odra. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení, za které hrozí až osm let vězení.

Kameny představovaly velkou hrozbu i v jiném nedávném případu, který se stal na železniční trati mezi stanicemi Ostrava-Svinov a Ostrava-Mariánské Hory. Tři chlapci ve věku od dvanácti do třinácti let z mostu přes řeku Odru házet kamení na projíždějící osobní i nákladní vlaky. Výrostci rozbili okno jednoho z vozů, zasáhli také okénko kabiny lokomotivy a dvířka generátoru lokomotivy. Škoda sice není nijak veliká – necelé čtyři tisíce korun, následky však mohly být velmi vážné, zejména při zranění strojvůdce. V paměti zůstává událost, při které před několika lety fotbaloví chuligáni házeli v Ostravě kameny na vlak, v němž cestovali fanoušci druhého týmu. Do hlavy zasáhli ženu, která utrpěla zranění s trvalými následky.

Školáci na mostě přes řeku Odru naštěstí nic podobného nezpůsobili. Je to i zásluha strojvedoucích, kteří vše oznámili dispečerům. Na místo okamžitě vyrazili policisté, před kterými se chlapci dali na útěk. Po chvíli však byli dopadeni. Vzhledem k věku trestu uniknou. Jinak by jim hrozilo obvinění z obecného ohrožení. „Trestní stíhání podezřelých je nepřípustné, nezbylo proto než věc odložit," uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.