S tímto varováním přišla ve čtvrtek ostravská policie, která informovala o výrazném nárůstu mravnostních deliktů páchaných prostřednictvím sociálních sítí.

Oběťmi bývají nejčastěji nezletilé dívky, v ohrožení se však mohou ocitnout i chlapci.

Svedl ji


Zatím poslední případ se týkal třináctileté školačky, kterou si na internetu vyhlédl čtyřiadvacetiletý muž. Kontaktoval ji přes skype i další sociální sítě. Svůj skutečný věk si o několik roků snížil. Postupně si získal její důvěru a nakonec si s ní domluvil schůzku. Několikrát ji pozval do různých podniků na pohoštění. Pak ji odvedl k sobě domů. Zde ji přiměl k různým sexuálním praktikám. Dívka se nedokázala vymanit z jeho vlivu a dobrovolně dělala, co jí řekl. Muž ji později začal dávat i peníze. V té době si svůj byt proměnil na privátní erotický klub, kde pracovaly starší dívky, které sháněl přes inzeráty. Když jedna z erosenek odmítla vyhovět klientovi, třináctiletá dívka ji ráda zaskočila. Celkem od muže dostala devět tisíc korun.

Slušná rodina


Jak zdůraznili policisté, školačka rozhodně nepocházela ze žádné rozvrácené rodiny. „Nebyla to sociálně vyloučená rodina,” potvrdil náměstek ostravského policejního ředitele Radovan Vojta s tím, že dívka musela být každý den do sedmnácti hodin doma, jak jí přikázali rodiče. „Už to, že musela být v určitou hodinu doma a nemohla se po nocích toulat venku, o něčem svědčí,” řekl ostravský kriminalita Libor Šustek, vedoucí oddělení, které se zabývá počítačovou a internetovou kriminalitou.

Ke schůzkám docházelo přibližně dva měsíce. Vše vyšlo najevo těsně před loňskými Vánocemi. Sestra oběti si totiž všimla, že dívka kupuje rodině velmi drahé dárky, které by si normálně nemohla dovolit. Zatlačila na ni a záhy se dozvěděla pravdu. Se šokujícím zjištěním se svěřila matce a ta kontaktovala policii.

Další činy


„Je to jeden z řady případů, který jsme v posledních měsících zaznamenali,“ řekl Šustek s tím, že až dosud se jednalo pouze o internetové kontakty. Nyní poprvé došlo na Ostravsku k přímému setkání mezi dívkou a pachatelem, který ji svedl.

Většina zločinů má klasický scénář. Muž si na internetu vytipuje oběť. Vystupuje jako její vrstevník a postupně získá její důvěru. Pak ji přesvědčí, aby mu poslala své intimní fotografie nebo se svlékla před webkamerou. „Dvanáctiletá dívka si myslí, že to posílá svému stejně starému kamarádovi. Ono je to ale jinak,“ řekl Vojta, podle kterého je internetová kriminalita specifická ještě jednou věcí.

I obezřetné děti


Oběťmi se mnohdy stávají i děti, které jsou v běžném životě ostýchavé, velmi nedůvěřivé a s cizími lidmi se prakticky nebaví. „Najednou zjistíme, že si pachatel během komunikace přes internet dokázal získat jejich důvěru, a dokonce je přiměl k takovým věcem, že nad tím mnohdy zůstává rozum stát,“ doplnil Vojta, podle kterého je důležitá prevence.

„Záleží především na rodičích, aby se svým dětem věnovali. Měli by vědět nejen to, co dělají venku ve svém volnu, ale také doma na počítači. Pokud o to nebudou mít zájem, mohou se dočkat velmi nepříjemných překvapení. Měli by je upozornit, že ne vše, co je napsáno v počítači, je pravda. Měli by jim také navrhnout, že se v případě jakýchkoliv otázek mohou na ně vždy obrátit. Komunikace a důvěra mezi dětmi a rodiči je tím nejdůležitějším,“ zdůraznil Vojta.

Rodiče mohou využít i různých technických řešení, díky kterým lze kontrolovat, co dělá jejich dítě na počítači. „Existují různé softwary, který lze využívat,“ potvrdil počítačový technik ostravské policie Radek Turoň. Částečným řešením může být i občasné prohlížení historie, kde se zobrazí procházené webové stránky.

Vzhledem k narůstajícím mravnostním deliktům na sociálních sítích ostravská policie posílila svůj analytický tým zabývající se touto kriminalitou. Policie současně připravuje projekt Webová policie aneb Poldík Webík, který je určen žákům čtvrtých, pátých a šestých tříd ostravských základních škol. S jeho zahájením se počítá během školního roku 2011/2012.

Zábavnou formou chce školáky varovat před nebezpečím sociálních sítí, ale také před kyberšikanou či porušováním autorských práv. „Chceme je naučit, aby byli ostražití,“ řekl Tomáš Vlačiha z preventivního oddělení ostravské policie.