Původní verdikt, podle kterého měli baníkovci strávit za mřížemi od pěti let a třech měsíců až po sedm a čtvrt roku, totiž odvolací senát Vrchního soudu v Olomouci zrušil. 

Jedním z odsouzených byl Lukáš D. (25 let) - vlevo. Dostal šest let, další tři roky mu zřejmě přibudou po přeměně předchozího podmíněného trestu.
Kauza fotbalových fanoušků: příznivci Baníku zažili u soudu šok. Došlo i na slzy

Jednání u ostravského soudu navíc povede jiný trestní senát. Ten původní je totiž podjatý. Takto před časem v rámci odvolacího řízení rozhodl vrchní soud, který vycházel z konkrétního rozsudku Evropského soudu pro lidská práva.

K důvodům změny senátu, který v pondělí povede nové hlavní líčení, se pro Deník vyjádřila mluvčí Krajského soudu v Ostravě Vilemína Hana Ondrušová. Pro pochopení souvislostí je však nejprve nutné připomenout, že původně bylo souzeno sedmnáct mužů. Dvanáct z nich na podzim 2020 uzavřelo se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Díky tomu vyvázli s podmíněnými tresty, pokutami a zákazy vstupu na stadiony. U zbývajících pěti bylo nařízeno hlavní líčení, které skončilo výše zmíněným odsuzujícím rozsudkem. Podle vrchního soudu byl ale senát podjatý.

Moravskoslezští celníci od začátku roku 2022 zajistili 80 automatů. Poslední razie se uskutečnila v centru Ostravy.
Nelegální herna v centru Ostravy: celníci zabavovali automaty

„Vrchní soud aplikoval rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve věci Mucha proti Slovensku. Vzhledem k tomu, že senát schválil dohody o vině a trestu u některých obžalovaných, přičemž do skutkových vět v dohodách uvedl všechny obžalované, dospěl vrchní soud k závěru, že senát rozhodující o schválení dohod zaujal předběžný názor o vině obžalovaných, kteří dohodu neuzavřeli a z tohoto důvodu je ve věci podjatý. Věc proto musí rozhodnout jiný senát,“ uvedla Ondrušová.

Přepadení

K činu došlo na podzim 2018. Baníkovské komando tehdy přepadlo příznivce fotbalového klubu SFC Opava vracející se z utkání svého týmu v Brně. Maskovaní násilníci v obci Březová na Opavsku připravili rafinovanou silniční past, kdy předstírali defekt. Když Opavané ve svém autě zastavili, z dalších ukrytých vozů vyskákali maskovaní násilníci. Zmocnili se klubových věcí rivalů, poškodili jejich vozidlo a uprchli. Případ byl kvalifikován jako loupež se sazbou od pěti do dvanáct let vězení.