K takovému rozhodnutí dospěl tento týden odvolací senát Vrchního soudu v Olomouci v případu krvavého incidentu ze Stodolní ulice v centru Ostravy.

Šestadvacetiletý muž se vloni v červnu před jedním z barů dostal do zbytečného konfliktu s třiadvacetiletým návštěvníkem. Ten s přítelkyní procházel kolem něj a jeho známých.

Zdroj: Youtube

Nikdy předtím se neviděli. Někdo ze skupinky pronesl něco na adresu dívky. Po výměně názorů obžalovaný do mladíka strčil. Následoval pád na zem. Násilník vzápětí bezvládné oběti naskočil na hlavu.

Odvolání nepomohlo

Krajský soud v Ostravě muži letos na jaře za pokus o vraždu vyměřil jedenáct let žaláře. Proti tomu se odvolal státní zástupce i obžalovaný. První požadoval přísnější verdikt, druhý naopak mírnější právní kvalifikaci a tomu odpovídající nižší trest.

Obhajoba při odvolacím řízení předložila znalecký posudek, podle kterého muž mladíkovi nezpůsobil taková zranění, jak konstatoval krajský soud.

Centrum Ostravy v čase zákazu vycházení, den první - 28. října 2020 po 21. hodině.
PODÍVEJTE SE: Takto vypadá Ostrava při zákazu vycházení

„Odvolání státního zástupce jsme jako nedůvodné zamítli. Pokud jde o odvolání obžalovaného, tomu jsme vyhověli a rozsudek jsme zrušili,“ řekl Deníku mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik s tím, že v nově vyneseném rozsudku byl konstatován menší výčet zranění.

Usvědčující videozáznam

Na změnu právní kvalifikace to ale nestačilo. Odvolací senát muže znovu uznal vinným z pokusu o vraždu a opět mu vyměřil jedenáct let vězení. Jedním ze zásadních důkazů byl videozáznam zachycující útok obžalovaného na mladíka.

Zásah policejních složek v rizikových situacích. Ilustrační foto.
Hrozil bombou v ostravských tramvajích i na nádraží. Davida zničil démon alkohol

„Silně ho oběma rukama strčil. Poškozený okamžitě padá na záda a leží na zemi. Je úplně zpacifikován. Mírně zvedá hlavu. Obžalovaný okamžitě k němu přistupuje Vyskakuje oběma nohama. Je ve vzduchu. Velice razantně ho nohou, kterou propíná, zasáhne do hlavy. Vzniká závažný komplex zranění. Útok byl veden cíleně, značnou silou,“ konstatoval při jarním zdůvodnění rozsudku krajský soud. Videozáznam sehrál důležitou roli také při rozhodování odvolacího soudu.

Mladík utrpěl velmi vážná zranění, včetně krvácení do mozku. Obžalovaný tvrdil, že mu neměl v úmyslu ublížit. „Chtěl jsem ho jen postrašit a šlápnout mu vedle hlavy,“ tvrdil. Soud mu ale neuvěřil. Rozsudek Vrchního soudu v Olomouci je pravomocný a není proti němu odvolání.

K TÉMATU

NAPADENÍ ZPĚVÁKA
Případ svým průběhem připomíná mediálně známou událost, jež se ve Stodolní ulici odehrála v červenci 2014. Nad ránem došlo k napadení zpěváka Michala Hrůzy, který zde zavítal po koncertu na ostravském Festivalu v ulicích. Stal se svědkem rodinného konfliktu, při němž se několik lidí válelo po zemi. Hlavními aktéry byli dva mladíci – bratranci. Hudebník se snažil situaci uklidnit. Když pohrozil, že zavolá policii, stal se sám terčem útoku. Jeden ze rváčů ho srazil k zemi tak nešťastně, že Hrůza utrpěl závažné poranění hlavy. S krvácením do mozku skončil v Městské nemocnici Ostrava, kde se podrobil náročné operaci. Rekonvalescence trvala několik měsíců. Mladík, jenž hudebníka udeřil, dostal dva a půl roku vězení, jeho bratranec odešel od soudu s ročním podmíněným trestem - VÍCE ZDE