Ten je obžalován z toho, že i díky kontaktům s regionálními politiky ovlivnil veřejné zakázky, které se týkaly Dopravního podniku Ostrava a Městské nemocnice Ostrava. Žalobce tvrdí, že Dědic za to získal úplatky ve výši 30 milionů korun.

Spolu s ním je souzeno dalších sedm lidí a čtyři firmy „Naprosto se distancuji od obvinění," prohlásil již dříve Dědic, který měl podle šetření policie na pět tisíc SMS a telefonických kontaktů s tehdejším hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem. Toho soud v úterý předvolal jako svědka.

Čtěte také: Velká policejní razie: Třiadvacet obviněných. Dědic stíhaný není

KAMARÁDI

Miroslav Novák u soudu prohlásil, že šlo čistě o přátelské vztahy. „Byla to komunikace přátelská," řekl Novák, podle kterého obě rodiny pojily dlouholeté vztahy.

Kauza Dědic táhne jako Kramný. Čtěte také:
Přehled podezřelých zakázek aneb Kdo má máslo na hlavě?

„Stýkali jsme se jako rodiny, chodili jsme spolu sportovat, chodili jsme na kulturní akce. Byla to přátelská vazba mezi Novákovými a Dědicovými," prohlásil Novák, který odmítl, že by Dědic ovlivňoval jakékoliv zakázky či jiné dění.

Podle státního zástupce však zajištěná textová komunikace mezi obžalovanými a dalšími lidmi svědčí o tom, že Dědic měl na dění v kraji silný vliv.

Novák také zdůraznil, že z pozice hejtmana nemohl ovlivňovat veřejné zakázky vyhlášené městem Ostrava nebo městskými organizacemi. „Nemohl jsem je ovlivňovat, leda bych měl kouzelný proutek," řekl Novák s tím, že celá kauza jej osobně velmi poškodila.

„Jde o dehonestaci a špinění mé osoby," řekl Novák.

K soudu byla předvolána i Novákova manželka, která přibližně tři roky pracovala v Dědicově firmě jako sekretářka. Podle některých médií však existují pochybnosti o tom, zda za svůj plat odvedla odpovídající práci. Nováková u soudu odmítla vypovídat.

Exhejtman v souvislosti s manželkou uvedl, že jeho žena pracovala často z domu. „Pracovala převážně z domu. Dělala běžnou administrativu. Dělala holku pro všechno," řekl Novák.

Související: Lobbista Dědic vinu odmítl, s politiky jen kamarádí

DALŠÍ SVĚDCI

U soudu v úterý svědčil také Adam Rykala, poslanec parlamentu ČR a člen ostravské ČSSD. Ten potvrdil, že se s Dědicem zná, odmítl však, že by se lobbista snažil zasahovat do politického dění v Ostravě.

„Nemyslím si, že se snažil ovlivnit děni v ČSSD," řekl Rykala. O kontaktech s Dědicem u soudu v úterý vypovídala i bývalá náměstkyni ostravského primátora Simona Piperková. Ta Dědice označila za člověka, který se dobře orientuje v politice a ekonomice.

Piperková uvedla, že s ním konzultovala některé politické věci. „Brala jsem ho jaké známého, se kterým jsem probírala věci, které mě trápily," uvedla Piperková.

Posledním úterním svědkem byl člen ostravské ČSSD Lumír Palyza. „Náš vztah byl přátelský, ale ryze profesionální," řekl o Dědicovi Palyza s tím, že například s ním konzultoval otázku regulace hazardu ve městě.

Hlavní líčení ve středu pokračuje výslechem dalších svědků. Předvolán je mimo jiné bývalý primátor Ostravy Petr Kajnar.

Mohlo by vás zajímat: Centrální obvod chystá obnovu parku za téměř 6 milionů. Hledá vhodný letoun

Přístřešek u Elektry bude v červnu. I s dostupným wi-fi signálem