Mazur prohlásil, že si na nic nepamatuje. Prý se probral až v policejní cele, kde si všiml, že má ruce od krve.

Problémový

Místní obyvatelé Mazuru označili jako dlouhodobě problémového člověka. Nejprve žil jako bezdomovec v přístřešku, kde se vracely lahve, později se přemístil na zchátralý vejmínek svého bratrance pobývajícího v nemocnici.

Mazur měl potíže s alkoholem. „Chodil jsem do hospody každý den kromě pondělí a úterý, to měli zavřeno. Pil jsem tam pivo. Občas jsem si kupoval i tvrdý alkohol," uvedl Mazur při jednom ze svých dřívějších výslechů.

Kamarádi

U hlavního líčení využil svého práva a odmítl vypovídat. „Já si z toho nic nepamatuji," prohlásil.

Soudce proto přečetl jeho výpovědi z přípravného řízení. V nich Mazur líčil svůj dosavadní život i občasné popíjení s kamarádem Jendou, kterého znal jen křestním jménem. Věděl o něm, že bydlí někde v obci. Osudného dne se opět setkali.

„S nebožtíkem Jendou, nevím, jak se dále jmenoval – to je ten, co jsem ho měl eventuálně zabít – jsme před obchodem pili rum. Byl to pro mě kámoš. Nikdy jsme žádný spor neměli.

Když jsme se viděli, řekli jsme si ahoj, občas jsme spolu popili a pokecali," uvedl Mazur s tím, že později se vydali k Mazurovi domů.

Divím se

V tomto domě došlo letos v únoru k tragédii.
V tomto domě došlo letos v únoru k tragédii. Foto: Deník/Petr Dušek

„Seděli jsme v kuchyni. Dávali jsme si pivo, rum a vodku. Nic jsme nejedli. Tvrdé jsme pili z malých štamprlí a zapíjeli to pivem. Pak už mám výpadek. Ani nevím, že přijela sanitka. Probudil jsem se až v cele. Nevím, co bych k tomu dodal," uvedl Mazur, který si nevzpomínal na to, že po činu vykřikoval z okna, nevybavil si ani okamžik, kdy do domu vešel soused.

„Že je Jenda mrtvý, jsem se dozvěděl až od policie. Nevím, jak se to mohlo stát. Mně samotnému to nejde na rozum. Sám se tomu divím," doplnil Mazur.

Hádka

Podle státního zástupce smrtícímu útoku předcházelo agresivní chování oběti, která Mazurovi i dalšímu člověku nacházejícímu se v domě nadávala a poté Mazura úderem do hrudi srazila k zemi. Mazur se postavil a na muže zaútočil.

„Nejprve ho napadl několika údery rukou do obličeje, následně se ozbrojil zavíracím nožem, jímž opakovaně zaútočil do oblasti krku. Po pádu muže na podlahu v blízkosti kamen vzal z bedny s palivovým dřevem sekeru, kterou poškozeného opakovaně udeřil do hlavy," popsal situaci státní zástupce Vít Legerský s tím, že oběť měla na krku a hlavě celkem třiadvacet ran.

„Čin spáchal zvlášť surovým způsobem," doplnil Legerský.

Muž zemřel na zhmoždění mozku. Umíral několik minut až desítek minut. Mazurovi hrozí patnáct až dvacet let vězení. Rozsudek by mohl padnout do konce týdne.