Před soud je dostala zejména výpověď jejich bývalé kolegyně Gabriely Lhoťanové (51 let), která veřejně poukázala na chování personálu vůči klientům. Korunní svědkyně, která minulý měsíc zemřela, u soudu několik hodin vypovídala o poměrech v sociálním zařízení. Její smrt by soudní proces neměla ovlivnit.

Korunní svědkyně Gabriela Lhoťanová zemřela. Na snímku z ledna 2023.
Zemřela korunní svědkyně v kauze ostravského Domova Slunečnice

Během úterý soud prostřednictvím strojového zařízení četl výpovědi rodinných příslušníků ubytovaných seniorů. „Byly důrazné. Ale bylo to v rámci normálního chování. Matka se nám nikdy nesvěřila s nějakým negativním zážitkem, nestěžovala si. Ale ty dvě ošetřovatelky neměla ráda. Byly nešetrné,“ uvedl na adresu obžalovaných ošetřovatelek jeden ze svědků.

Některým ženám bylo přes 90 let

K údajnému týrání seniorů v ostravském Domově Slunečnice mělo docházet od května 2017 do května 2019. Některým seniorkám bylo i více než devadesát let.

„Zle s nimi nakládaly tak, že se k nim chovaly agresivně a nepřátelsky. Oslovovaly je těmi nejhrubšími výrazy, křičely na ně, tykaly jim. Při provádění osobní hygieny jim vytýkaly, že smrdí, že je musí přebalovat. Přitom s nimi bezdůvodně a hrubě manipulovaly. Zcela svévolně a bezdůvodně je nutily k rychlé konzumaci jídla,“ uvedla mimo jiné státní zástupkyně.

Domov seniorů Slunečnice.
Nadávky, urážky, ponižování. To vše se prý dělo v ostravském domově pro seniory

Ošetřovatelkám v případě odsouzení hrozí až pět let vězení. Obě vinu důrazně odmítají. Za vším podle nich stojí někdejší kolegyně Gabriela Lhoťanová, které se údajně znelíbily, když kritizovaly její snahu o změnu systému práce. Prý jim vyhrožovala pomstou. Naopak Gabriela Lhoťanová u soudu uvedla, že po svém svědectví čelila nejrůznějším anonymním hrozbám. Soud již vyslechl všechny svědky, při dalším jednání by mohl padnout rozsudek.