Nehoda se stala v ulici Opavské v Ostravě-Porubě u tramvajové zastávky Třebovická, kde lze jet maximálně padesátikilometrovou rychlostí. Tomáš K. sedící za volantem vozu BMW 640D si ale z toho těžkou hlavu nedělal. Po nehodě dokonce ujel. Teprve po několika minutách si uvědomil, co udělal, a vrátil se.

I Petr H. se ocitl v roli obžalovaného. Před čtyřmi roky málem vyhodil do povětří dům v Ostravě.
Muž z Ostravy dvakrát zažil, jaké to je být na pokraji smrti. Vyhnul se i vězení

Za havárii z 30. července předloňského roku byl Tomáš K. původně odsouzen ke dvěma rokům vězení a pětiletému zákazu řízení. Tento verdikt vloni na podzim vynesl Okresní soud v Ostravě. Obžalovaný ani státní zástupce s ním ale nesouhlasili a odvolali se ke Krajskému soudu v Ostravě, který se v úterý případem zabýval.

Žaloba navrhovala přísnější trest ve výši tří let. Obhajoba naopak žádala uložení podmíněného trestu. Odvolávala se přitom na původní písemnou obžalobu. V ní státní zástupce uvedl, že pokud Tomáš K. prohlásí vinu, navrhne uložení podmíněného trestu. Tomáš K. vinu prohlásil, poškozeným uhradil škodu nad rámec požadavků, omluvil se i pozůstalým.

Dopravní policisté se obrací na případné svědky dopravní nehody, ke které došlo dne 11. ledna 2023 před 11 hodinou. Místo nehody.
Další sražení chodce na přechodu v Ostravě. Případů přibývá v celém kraji

„Upřímně se omlouvám. Jakákoliv slova nemohou vyjádřit smutek nad ztrátou vašeho blízkého. Způsobil jsem smrt člověka, na kterého s láskou a úctou vzpomínáte. Denně na vás myslím a modlím se, aby čas zacelil ránu, kterou jsem způsobil. Přijměte mou omluvu,“ uvedl. Lítost vyjádřil i v úterý v rámci odvolacího řízení. „Je mi velmi líto, že se to stalo. Prosím o odpuštění,“ řekl Tomáš K.

Přísnější verdikt

Odvolací soud byl nekompromisní. Nejenže trest nezmírnil, ale naopak zpřísnil, a to o jeden rok. Ve věznici s ostrahou tedy Tomáš K. stráví tři roky. Pětiletý zákaz řízení platí. „Trest uložený okresním soudem byl nepřiměřeně mírný,“ uvedla předsedkyně senátu, která zdůraznila, že obžalovaný hrubě porušil dopravní předpisy. Zmínila vysokou rychlost i skutečnost, že po nárazu pokračoval v jízdě. Hovořilo se také o jeho motoristické minulosti, kdy výrazně překračoval rychlost v obci.

Verdikt Krajského soudu v Ostravě je pravomocný a není proti němu odvolání. Tomáš K. nyní bude čekat na předvolání k nástupu do vězení.