Svá slova adresovali soudci, který jim krátce předtím v jednací síni okresního soudu při vyhlašování rozsudku oznámil, že za loupežné přepadení stráví ve vězení osm a půl a devět let. Bratrům Danovi (31 let) a Lukáši (27 let) M. z Ostravy se to zdálo přísné a nespravedlivé. A pak to začalo…

„Zdechni zmr…! Zdechni, ty mrtvice jedna zdechlá. Budu tě mučit a budu tě jeb.. u toho! Chceš? Já to tak udělám, rakovino jedna zdechlá. Abys zdechl, ty mr… jedna zdechlá. Pi.., chcípni! Rakovino. Ty se můžeš úplně pohřbít, ty mrd.. jedna zkur…. chcíplá.

Policisté často řeší trestnou činnost nezletilců.
Dětské gangy loví ve smečkách. Brutalita šokovala moravskoslezské policisty

Jsi vůbec člověk, ty rakovino zdechlá,“ křičeli jeden přes druhého. Zakročit musela vězeňská eskorta a justiční stráž. To bylo vloni v únoru. Nyní sourozence stihl trest.

Za pohrdání soudem si pobyt za mřížemi prodlouží o osm a deset měsíců. S definitivní platností o tom rozhodl Krajský soud v Ostravě, který zamítl jejich odvolání proti verdiktu Okresního soudu v Ostravě z podzimu loňského roku. Bratři se domáhali nižšího trestu. Obhajoba zmiňovala i variantu, že by soud s ohledem na předchozí vysoké tresty za loupež, další sankci neukládal. S tím ale senát nesouhlasil. Podle něj nelze podobné jednání tolerovat.

Omluva pomohla

Nižší trest dostal Lukáš, který již dříve zaslal soudci omluvný dopis. „Lituji toho. Napsal jsem panu soudci omluvný dopis. Že to bylo v afektu, ruply mi nervy, neudržel jsem nervy na uzdě. Je mi to líto,“ řekl Lukáš. Jeho bratr Dan dopis nenapsal, čehož mohl později jen litovat. „Byly to emoce, nervy. Nečekal jsem tak vysoký trest. Paní státní zástupkyně mi navrhla sedm let, on mi dal o dva více,“ řekl Dan, který omluvný dopis považoval za zbytečný.

Rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě je pravomocné a není proti němu odvolání.