V pátek o tom rozhodl Krajský soud v Ostravě, který Chmelaře uznal vinným z trestného činu podvodu. K nezákonnostem údajně docházelo v letech 2000 až 2005, kdy Chmelař působil jako vedoucí oddělení bakteriologie a mikrobiologické technologie Zdravotního ústavu v Ostravě. Chmelař podle názoru soudu připravil svého zaměstnavatele přibližně o 4,1 milionu korun.

Vědec objednal tisíce mikrobiologických kultivačních souprav pro diagnostiku v hodnotě několika milionů korun. Byly určeny například pro zkoumání stolice. Dodávala je firma, s níž měl velmi úzké vztahy. Většina zásilek ale podle soudu do ústavu nikdy nedorazila. Chmelař něco takového odmítl. Všechny specifické přípravky se údajně spotřebovaly při vyšetřeních. V evidenci však vládl nepořádek. Vinu se proto někdo pokusil svalit na něj.

Jen na papíře?

Vše mělo probíhat následujícím způsobem: Chmelař připravil objednávky, které jeho nadřízený schválil. Zásilky se však ve skladě ve skutečnosti neobjevily. Faktury ale byly proplaceny. „Nikdy nedošlo k tomu, že by takový materiál byl uskladněn," uvedl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu. V laboratořích skončilo jen menší množství kultivačních souprav. Chmelař je aktuálně zajistil až tehdy, když se po nich jeho podřízení začali shánět. Jak zdůraznil předseda senátu, šlo o promyšlený dlouhodobý podvod. „Nejednalo se o žádný zkrat, ale o systémovou a propracovanou trestnou činnost," uvedl soudce. Svou roli sehrály i téměř neexistující kontrolní mechanismy. Chmelař se navíc jako renomovaný vědec těšil značné důvěře nadřízených i podřízených.

Odměna

Od firmy, u níž kultivační soupravy objednával, Chmelař podle soudu dostával na svůj účet statisícové částky. Vždy se tak stalo po uzavření smlouvy o další dodávce. Obhajoba tvrdila, že se jednalo pouze o odměnu za dohodnuté konzultace. Soud to odmítl.

Za šest let měl Chmelař tímto způsobem připravit zdravotní ústav nejméně o 4,1 milionu korun. Vše vyšlo najevo při kontrole v roce 2006. Tehdy se ukázalo, že ze skladů během uplynulých let záhadně „zmizely" tisíce objednaných souprav, které neměly jiné než laboratorní využití. Podezření padlo na Chmelaře, který byl obviněn z trestného činu zpronevěry.

Rozsudky

V kauze již padlo několik verdiktů. Krajský soud nejprve Chmelaře v březnu 2009 zprostil obžaloby. Vrchní soud v Olomouci ale rozhodnutí zrušil a nařídil nové projednávání. V něm již krajský soud v listopadu téhož roku uznal Chmelaře vinným a vyměřil mu za zpronevěru čtyři roky vězení. Podle soudu Chmelař s laboratorními soupravami „naložil blíže nezjištěným způsobem". Verdikt s drobnými úpravami potvrdil v březnu 2010 Vrchní soud v Olomouci, který Chmelařovo odvolání zamítl.

Následovala ale stížnost pro porušení zákona, kterou k Nejvyššímu soudu České republiky ve prospěch Dittmara Chmelaře podala bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. A Nejvyšší soud výhrady přijal. „Nutno konstatovat, že formulace ,naložil s materiálem dosud nezjištěným způsobem´ sama o sobě nenaplňuje znaky trestného činu zpronevěry," stálo ve zdůvodnění Nejvyššího soudu, který případ vrátil Krajskému soudu v Ostravě. Ten nyní znovu rozhodl. Jednání již nekvalifikoval jako zpronevěru, ale podvod, za který Chmelařovi vyměřil tři roky a osm měsíců ve věznici s dozorem. Nový rozsudek není pravomocný. „Na místě se proti němu odvolávám," prohlásil Chmelař. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu k vyjádření. O odvolání bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci.