Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud potrestal lupiče z Billy, kterým nevyšel skvělý plán

Ostrava /VIDEO, VÝPOVĚĎ SVĚDKYNĚ/ –  K šesti a půl a sedmi rokům vězení byli ve středu odsouzeni Pavel Pauko (27) a Patrik Foltyn (44 let), kteří v červenci letošního roku maskováni kuklami a ozbrojeni plynovými pistolemi přepadli pobočku prodejny Billa v Hlučíně.

19.12.2012
SDÍLEJ:

Příchod obžalovaných do soudní síněFoto: Deník/Jaroslav Perdoch

Ke zločinu došlo 29. července po uzavírací době. Personál v té chvíli přepočítával tržbu. Nikdo netušil, že se uvnitř nacházejí i dva ukrytí násilníci. Oba muži nejprve vstoupili do obchodu jako zákazníci. Pak se schovali ve skladu. Počkali na skončení provozní doby, kdy se uvnitř nacházeli pouze zaměstnanci – dvě pokladní, zástupkyně vedoucí a skladník.

Nejprve přepadli skladníka. K hlavě mu přiložili zbraň a vydali se s ním ke kanceláři, kde pokladní přepočítávaly tržbu. Lupiči netušili, že jedna z prodavaček si jich krátce předtím všimla a řekla to nadřízené. Ta v domnění, že jsou uvnitř bezdomovci nebo výrostky, zavolala strážníky. Maskovaní násilníci vtrhli do kanceláře, kde se zmocnili více než 600 tisíc korun. Utéct ale nestačili. Na místě je zadržela hlídka městské policie.

Dobrý plán

Muži se na loupež dobře připravili. Místo činu si několikrát prohlédli. Navíc dobře věděli, jaký má Billa zabezpečovací systém, a kdy se dají očekávat nejvyšší tržby. Oba totiž kdysi v jiné prodejně tohoto řetězce pracovali jako ochranka.

Jejich plány však překazila jedna z prodavaček, která v zadní části obchodu zahlédla dvě postavy. Řekla to zástupkyni vedoucí, jež zvedla telefon a vytočila linku městské policie. V té době ještě nikdo netušil, k jakému dramatu se schyluje.

Telefonát

„Myslela jsem, že by snad mohlo jít o nějaké výlupky. Byla neděle a my jsme byly unavené. Nechtělo se nám někoho po obchodě nahánět. Tak jsem zavolala strážníky," uvedla zástupkyně vedoucí, která s oběma pokladními přepočítávala tržbu.

Zhruba ve stejné chvíli lupiči zpacifikovali skladníka, který šel vetřelce hledat. S pistolí u hlavy se pak s ním vydali do kanceláře. Zaměstnankyně viděly, jak se k nim maskovaní ozbrojení muži blíží, utéct však nestačily. „Kolegyně řekla, že jdou k nám. V tom hlase bylo zděšení. Chtěly jsme se schovat, ale už to nešlo," řekla jedna ze zaměstnankyně obchodu.

Násilníci pak ženám i skladníkovi přikázali, aby si lehli obličejem k zemi.

„Byla jsem vyděšená. Lehla jsem si a raději se vůbec nehýbala," dodala další z prodavaček. Lupiči z trezoru a stolu vzali více než 600 tisíc korun, které naházeli do batohu. Ještě v prodejně je však zadrželi hlučínští strážníci.

Tresty

Lupičům hrozilo pět až dvanáct let vězení. Přísnější sedmiletý trest dostal Foltyn. „Vykazoval větší míru agresivity," řekla při zdůvodnění rozsudku předsedkyně senátu. Foltynovi navíc přitížilo, že byl již v minulosti odsouzen. Pauko vyvázl se šesti a půl roky žaláře. Pomohlo mu, že dosud nebyl trestán, navíc všem přepadeným zaměstnancům obchodu zaslal omluvné dopisy.

Foltyn i Pauko by si měli trest odpykat ve věznici s ostrahou. Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaní i státní zástupce si nechali lhůtu k vyjádření. Pokud se někdo z nich odvolá, připadne konečné slovo Vrchnímu soud v Olomouci.

Další loupež?

Nad oběma muži se vznáší i hrozba dalšího trestu. Jsou totiž podezřelí z jiného loupežného přepadení, a to prodejny Billa v Kroměříži. Došlo k ní v druhé polovině května letošního roku. Na trezoru se našly pachové stopy, které by mohly patřit jednomu z nich. Tento případ ještě není uzavřen.

Chtěla bych na to zapomenout, říká prodavačka, která zažila děsivou loupež

Hlučínská prodejna Billa se stala místem lupičského dramatu.Traumatizující okamžiky si připomněli čtyři zaměstnanci hlučínské prodejny Billa, kde 29. července letošního roku řádili dva ozbrojení maskovaní lupiči. Násilníci se tento týden ze svého činu zodpovídají před Krajským soudem v Ostravě.

Pracovníci Billy tři prodavačky a skladník vypovídali jako svědci. „Bylo to pro mě hrozně traumatizující. Nikdy bych nevěřila, že se v tak velké prodejně může tohle stát. Vím, že se to děje třeba na benzinových stanicích nebo v hernách. I proto jsem šla pracovat do velkého obchodu. A teď jsem to zažila i já. Mám velký strach. Ani ne tak o sebe, jako o děti," vypověděla jedna z prodavaček.

Společně se dvěma kolegyněmi a skladníkem byla po uzavírací době v obchodě, v níž se schovali dva lupiči. Pokladní počítaly tržby, skladník uklízel. V té chvíli se na něj obrátila pokladní s tím, že v zadní části obchodu zřejmě někoho zahlédla. Nikdo jí v té chvíli moc nevěřil. Dokonce zazněla slova o přepracování nebo legraci.

Vedoucí přesto zavolala městskou policii. „Myslela jsem, že by snad mohlo jít o nějaké výlupky. Byla neděle a my jsme byly unavené. Nechtělo se nám někoho po obchodě nahánět. Tak jsem zavolala strážníky," uvedla vedoucí.

Dva muži v kuklách a s pistolí

Skladník se mezitím vydal na prohlídku obchodu. „Vtom na mě vyběhli dva muži v kuklách a s pistolí. Od jednoho jsem dostal ránu pod oko. Chtěl po mně vědět, kolik nás je. Pak mi přitiskl pistoli k hlavě a vedl mě do kanceláře," vzpomínal muž. Druhý z lupičů šel několik kroků před nimi. I když je prodavačky počítající tržbu včas zahlédly, ukrýt se již nestihly. „Kolegyně řekla, že jdou k nám. V tom hlase bylo zděšení. Chtěly jsme se schovat, ale už to nešlo," řekla zaměstnankyně obchodu.

Lupiči všem přikázali, aby si lehli na zem obličejem k zemi a zavřeli oči. „Byla jsem vyděšená. Lehla jsem si a raději se vůbec nehýbala. Pak přišli strážníci a vyzvali je, aby se vzdali," dodala další z žen.

Jedna z prodavaček kvůli prožitému traumatu strávila tři měsíce na nemocenské. „Chtěla bych na to zapomenout," řekla pokladní, která stejně jako její kolegyně i skladník stále působí na svém místě.

Související článek: Soud projednává ozbrojené přepadení prodejny Billa

Autor: Jaroslav Perdoch

19.12.2012
SDÍLEJ:
Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

UŽ JE DOMA! Fotbalista Jan Švábík opustil v minulých dnech nemocnici a vrátil se zase mezi své nejbližší, včetně sestry Terezy. Jeho fotbalová dráha však zřejmě skončila.

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

/FOTOGALERIE/ Ani na pátý pokus doma nedokázali naplno bodovat. Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v 11. kole HET ligy s Olomoucí 1:1 a už deset zápasů čekají na výhru. Ostravané šli do vedení zásluhou Hrubého, Sigma vyrovnala díky střídajícímu Moulisovi.

OBRAZEM: Lídři krajské kandidátky ANO a ČSSD odvolili v pátek

/FOTOGALERIE/ Lídři moravskoslezské krajské kandidátky ANO a ČSSD v pátek volili skoro ve stejný čas asi deset kilometrů vzdušnou čarou od sebe.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení